ADA Cardano

grudzień 22, 2017 9305 0

Data startu 29.09.2017

Zaprojektowany i opracowany przez IOHK we współpracy z Uniwersytetem w Edynburgu, Uniwersytetem w Atenach i Uniwersytetem w Connecticut, Cardano jest kryptowalutą Proof of Stake opartą na implementacji białej księgi Haskella "Ouroboros: Bezpiecznie zabezpieczający protokół Blockchain "autorstwa Aggelosa Kiayiasa, Alexandra Russella, Bernardo Davida i Romana Oliynykova.

Cały zespół Cardano składa się z ekspertów z całego świata, a główny zespół technologiczny składa się ze sprawdzonych typów, Serokell, Runtime Verification, Predictable Network Solutions i ATIX z IOHK jako liderem zespołu. Zewnętrzni audytorzy, tacy jak Grimm, RPI Cryptography Group i FP Complete, zapewniają jakość produktu, utrzymując odpowiedzialność IOHK.

Uruchomienie Cardano oznacza prawie dwa lata badań i ponad rok rozwoju. IOHK zaprojektował i zbudował stos technologii kryptowalut o całkowicie nowym designie ze 100% nowym kodem.

Cardano to projekt, który rozpoczął się w 2015 roku jako próba zmiany sposobu projektowania i opracowywania kryptowalut. Głównym celem wykraczającym poza określony zestaw innowacji jest zapewnienie bardziej zrównoważonego ekosystemu, który lepiej uwzględnia potrzeby użytkowników, a także innych systemów dążących do integracji.

W duchu wielu projektów o otwartym kodzie źródłowym, Cardano nie rozpoczął od kompleksowej mapy drogowej, a nawet wiarygodnej białej księgi. Objął on raczej zbiór zasad projektowania, najlepsze praktyki inżynieryjne i możliwości eksploracji. Należą do nich:

 • Rozdzielenie rachunkowości i obliczeń na różne warstwy
 • Implementacja podstawowych komponentów w wysoce modułowym funkcjonalnym kodzie
 • Małe grupy naukowców i programistów konkurujących z badaniami recenzowanymi
 • Duże wykorzystanie zespołów interdyscyplinarnych, w tym wczesne wykorzystanie ekspertów InfoSec
 • Szybka iteracja między dokumentami, wdrożenie i nowe badania wymagane do naprawienia problemów wykrytych podczas przeglądu
 • Możliwość rozbudowy systemów po wdrożeniu bez niszczenia sieci
 • Opracowanie zdecentralizowanego mechanizmu finansowania dla przyszłych prac
 • Długoterminowe spojrzenie na ulepszenie projektowania kryptowalut, aby mogli pracować na urządzeniach mobilnych z rozsądnym i bezpiecznym doświadczeniem użytkownika
 • Zbliżenie interesariuszy do operacji i utrzymania ich kryptowaluty
 • Potwierdzenie potrzeby rozliczania wielu aktywów z tej samej księgi
 • Abstrahowanie transakcji w celu uwzględnienia opcjonalnych metadanych w celu lepszego dostosowania do potrzeb starszych systemów
 • Nauka od prawie 1000 altcoinów, wykorzystując cechy, które mają sens
 • Zastosowanie procesu opartego na standardach zainspirowany przez Internet Engineering Task Force, wykorzystując dedykowaną podstawę do zablokowania ostatecznego projektu protokołu
 • Poznanie społecznych elementy handlu
 • Znalezienie zdrowych podstaw dla regulatorów, aby wchodzić w interakcję z biznesem bez naruszania podstawowych zasad odziedziczonych po Bitcoin

  Z tego zbioru pomysłów szefowie pracujący nad Cardano zaczęli zarówno odkrywać literaturę krypto-walutową, jak i budować zestaw narzędzi do abstrakcji. Rezultatem tych badań jest bogata biblioteka artykułów IOHK, liczne wyniki badań, takie jak ten najnowszy przegląd skryptów językowych, a także Ontologia inteligentnych kontraktów i projekt Scorex . Lekcje przyniosły uznanie dla niezwykłego, a czasem wręcz przeciwnego do zamierzonego wzrostu przemysłu kryptowalut.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do udanych protokołów, takich jak TCP / IP, w projektowaniu kryptowalut jest mało warstw. Zachodziła chęć zachowania pojedynczego pojęcia konsensusu wokół faktów i zdarzeń zapisanych w pojedynczej księdze rachunkowej, niezależnie od tego, czy ma to sens.

Na przykład Ethereum obarczone jest ogromną złożonością, próbując stać się uniwersalnym komputerem świata, ale cierpi na trywialne obawy, potencjalnie niszczące zdolność systemu do działania jako zasób wartości. Czy każdy program powinien być obywatelem pierwszej klasy, niezależnie od jego wartości ekonomicznej, kosztów utrzymania czy konsekwencji prawnych?

Po drugie, nie docenia się wcześniejszych wyników w głównym nurcie badań kryptograficznych. Na przykład, Delegowany Dowód Stanu Bitshares mógłby łatwo i niezawodnie generować liczby losowe za pomocą podrzucania monet z gwarantowanym dostarczaniem wyników, co jest techniką znaną od lat 80. (patrz nowela opracowana przez Rabin i Ben-Or ).

Po trzecie, większość altcoinów (z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak Tezos ) nie zrobiło żadnego miejsca na przyszłe aktualizacje. Zdolność do skutecznego przesuwania miękkiego lub twardego widelca jest kluczowa dla długoterminowego sukcesu każdej krypto-waluty.

W związku z tym użytkownicy korporacyjni nie mogą wydać milionów dolarów na środki na protokoły, w których plan działania i podmioty stojące za nimi są efemeryczne, małostkowe lub zradykalizowane. Potrzebny jest skuteczny proces, dzięki któremu konsensus społeczny może kształtować się wokół wizji ewolucji podstawowego protokołu. Jeśli proces ten jest ogromnie uciążliwy, fragmentacja może rozerwać społeczność na części.

Cardano jest domem kryptowaluty Ada , która może służyć do wysyłania i otrzymywania funduszy cyfrowych. Ta cyfrowa gotówka stanowi przyszłość pieniędzy, umożliwiając szybkie, bezpośrednie transfery, które gwarantują bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu kryptografii.

Cardano to coś więcej niż kryptowaluta, ale jest to platforma technologiczna, która będzie w stanie obsługiwać aplikacje finansowe używane obecnie przez osoby prywatne, organizacje i rządy na całym świecie. Platforma jest budowana w warstwach, co daje systemowi elastyczność łatwiejszą w utrzymaniu i pozwala na ulepszenia za pomocą soft forków. Po ukończeniu warstwy rozrachunkowej, która uruchomi Adę, zostanie zbudowana osobna warstwa obliczeniowa do obsługi inteligentnych kontraktów, cyfrowych umów prawnych, które będą stanowić podstawę przyszłego handlu i biznesu. Cardano będzie także uruchamiał zdecentralizowane aplikacje lub dappy, usługi, które nie są kontrolowane przez żadną ze stron, ale działały na blockchain.


Jest to pierwszy projekt blockchain, który zostanie opracowany z filozofii naukowej i jedyny zaprojektowany i zbudowany przez globalny zespół czołowych naukowców i inżynierów. Istotne jest, aby technologia była bezpieczna, elastyczna i skalowalna do wykorzystania przez wiele milionów użytkowników. W związku z tym znaczna część myśli i opieki ze strony wiodących ekspertów w swoich dziedzinach została poświęcona projektowi i świadomym decyzjom projektowym. Naukowe rygory zastosowane w systemach krytycznych dla misji, takich jak lotnictwo i bankowość, zostały wprowadzone w dziedzinie kryptowalut, dzięki wdrożeniu o wysokiej wiarygodności. Uważamy, że po raz pierwszy zostało to zrobione.

Główną innowacją Cardano jest to, że będzie on równoważył potrzeby użytkowników z potrzebami regulatorów, a przy tym łączy prywatność z przepisami. Wizja Cardano polega na tym, że nowy styl technologii regulowanych zapewni większą integrację finansową, zapewniając wszystkim dostęp do uczciwych usług finansowych.

Sidechains - łańcuchy boczne

Cardano będzie obsługiwał nowy protokół opracowany przez Kiayias, Miller i Zindros (KMZ sidechains) w oparciu o wcześniejsze wyniki z dowodów pracy . Ten szczególny projekt wykracza poza zakres tego dokumentu; jednak koncepcja pozwala na bezpieczny i nieinterakcyjny przepływ funduszy z CSL do dowolnej warstwy obliczeniowej Cardano lub innego bloku obsługującego protokół.

Łańcuchy KMZ są kluczem do enkapsulacji złożoności. Księgi rachunkowe z wymaganiami regulacyjnymi, operacje prywatne, niezawodne języki skryptowe i inne specjalne problemy są skutecznie czarnymi skrzynkami do CSL, jednak użytkownik CSL uzyska pewne gwarancje dotyczące księgowości i zdolność do wycofywania funduszy po zakończeniu obliczeń.

Roadmap Cardano

https://cardanoroadmap.com/

Kod Cardano

Kod kardano na GitHub

Portfel Cardano

Portfel Cardano Daedalus: https://daedaluswallet.io/

Przyszłe wydania Daedalus pozwolą twórcom stron trzecich na tworzenie innowacyjnych aplikacji bezpośrednio z portfela.

Giełdy 

Bittrex

Binance

Notowania Cardano

 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 grudzień 2017 15:35
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Artykuły powiązane

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama