Kopanie Bitcoina

wrzesień 04, 2017 15630 0

Kopanie bitcoina jest to określenie na zdobywanie bitcoinów, można je też określić jako sprzedawanie mocy obliczeniowej komputerów w zamian za bitcoin. Ale po co właściwie ta moc? Po to aby bitcoin działał. 
Moc komputerów kopiących jest użytkowana na potwierdzanie transakcji zawartych w walucie bitcoin.
Maszyna kopiąca ma zadanie aby rozbicie bloku czyli rozwiązanie zadanego przez sieć problemu kryptograficznego bazującego na funkcji skrótu SHA-256. Zadanie proste nie jest np przy trudności 8000872136 procesor i7 potrzebowałby 119 149 733 dni (326437 lat) ciągłej pracy aby mieć 95% szansę na wydobycie bloku. Byłoby to więc zupełnie nieopłacalne ekonomicznie i czasowo bo cena prądu przewyższyłaby wartość wykopanych bitcoinów.

Więcej o algorytmie Proof of Work

Jak zatem wydobywać aby na tym zarobić?
Kiedyś opłacalne było wydobycie na mocnych kartach graficznych, jednak poziom trudności do rozwiązania rośnie i już dawno kartami graficznymi się to nie opłaca. Obecnie do kopania Bitcoina stosuje się specjalnie do tego celu przystosowane maszyny z wieloma małymi procesorami ASIC.
Zanim zakupi się taką maszynę należy zastanowić się nad opłacalnością inwestycji bo prąd kosztuje.
Do wyliczenia opłacalności można posłużyć się kalkulatorem online np Kalkulator bitcoin.
Wpisujemy tam moc swojej maszyny mając na uwadze aby nie pomylić skali. Moc opisujemy w skali "Hash na sekundę" Hash/s = 1H

1MH = 1000H
1 GH = 1000MH
1 TH = 1000GH


Dalej podajemy koszt energii - prądu jaki mamy do dyspozycji.
Prowizję dla Pool czyli miejsca skąd wydobywamy. 
Reszta wypełnia się automatycznie zgodnie z aktualnym kursem i stopniem trudności, można jeszcze wpisać wartość zakupionych maszyn aby zobaczyć po jakim czasie się one zwrócą.
Zakładając że maszyny będą działać bez usterek przez rok czasu jest to opłacalna inwestycja jeśli zastosujemy odpowiednio wydajną. Jak dobrać maszynę zobacz tutaj > Maszyny bitcoin

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 styczeń 2018 15:21
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama