LSK Lisk

sierpień 01, 2017 913 0

Data startu - 24/05/2016
Lisk ma być alternatywną platformą dla Ethereum, która pozwoli deweloperom tworzyć aplikacje oparte na blockchainie przy użyciu języka JavaScript. JavaScript jest obecnie bardzo popularny, w zasadzie ciężko znaleźć w internecie stronę, która nie używa javascriptu, również aplikacje na smartfony i inne urządzenia tworzone są dzięki JavaScript. Język JavaScript ma wielką przyszłość, a co za tym idzie Lisk również.

Lisk JavaScript

Obecnie jest to dziesiąta względem kapitalizacji kryptowaluta.
Lisk można zakupić na giełdzie BitBay
Lisk to kryptowaluta oferująca platformę do tworzenia aplikacji zdecentralizowanych w powszechnie używanym języku JavaScript. Udostępnia kompletne środowisko do tworzenia, hostingu i monetaryzacji rozwiąząń - Lisk SDK.

Lisk ZaletyDo tworzenia aplikacji zdecentralizowanych Lisk używa odmiennego od proponowanych przez konkurentów podejścia. Każda zarejestrowana aplikacja posiada swoje własne środowisko- 'sidechain'. Za jego konfiguracje odpowiada twórca aplikacji.
To od niego zależy na ile węzłów będzie rozproszony system, czy algorytm uzyskania przez węzły konsensusu. Wszystkie szczegóły konfiguracji będą znane dopiero po oficjalnym wydaniu Lisk SDK. Obecna wersja nie jest już utrzymywana. Trwają pracę nad zupełnie nowym rozwiązaniem.
Sczegóły dotyczące działania protokołu dostępne są pod adresem: https://docs.lisk.io/Jest to pierwsza tzw. ‘modularna kryptowaluta’ – ze względu na zdecentralizowaną platformę aplikacji, można zaimplementować nowe funkcje bardzo szybko i łatwo, ze zdecentralizowanymi aplikacjami – powiedział współzałożyciel i CEO projektu Max Kordek – takimi jak zdecentralizowany moduł pamięci, zdecentralizowane głosowanie, nazwy użytkowników, tożsamości, zaufane systemy, wiadomości, sieci społeczne, sharing economy.

PORTFELE:

Oficjalnym, intensywnie rozwijanym klientem platformy jest Lisk Nano. Dostępny dla użytkowników systemów Linux, macOS oraz Windows. Instalacja jest szybka, nie wymaga pobierania blockchainu.Oficjalny Lisk Nano
Oficjalny online:
https://login.lisk.io
Lisk Nano

OPROGRAMOWANIE I ALGORYTM

Lisk jest jednym z pierwszych rozwiązań wykorzystujących konsensus DPOS - Delegated Proof of Stake. Oznacza to, że za dopisywanie bloków do łańcucha odpowiedzialni są delegaci.
101 wybranych w formie głosowania użytkowników dba o bezpieczeństwo sieci, uzyskując w każdej rundzie prawo do wygenerowania nowego bloku. W razie powodzenia zostają nagradzani określoną- zmnieniającą się co roku sumą oraz opłatami za transakcje umieszczonymi w dodanym przez siebie bloku. W razie niepowodzenia, kolejny delegat ma szansę zdobyć nagrodę również z poprzednich nieudanych prób.
Na dodanie bloku do łańcucha delegat ma 10 sekund.
Każdy posiadacz waluty Lisk ma prawo głosować na swoich kandydatów. Głos może być zarówno dodatni jak i ujemny, głosować można na maksymalnie 101 zarejestrowanych delegatów. Głos ma moc proporcjonalną do posiadanych przez niego tokenów.
Pod koniec każdej rundy (po dodaniu 101 bloków) głosy liczone są na nowo. Kolejność delegatów wyznaczona jest w losowej kolejności.
Rejestracja delegata, oddanie głosu, przelew pieniędzy, dodanie drugiego hasła, rejestracja konta 'multisignature', aplikacji zdecentralizowanej, a także przesył funduszy do i z aplikacji - wszystko to osobne typy transakcji, których opłaty są stałe.
Więcej szczegółów pod adresem: https://docs.lisk.io/docs/the-lisk-protocol-transactions.
Lisk blockchain

Lisk napisany jest w jezyku JavaScript. Dane blockchainu przechowywane są w bazie danych PostgreSQL.
Ilość monet Lisk jest nieograniczona, na starcie było ich 100 000 000 LSK.

GIEŁDY

Liskiem można handlować na kilku giełdach, w tym jednej polskiej – BitBay.net. Do pozostałych należą: Poloniex.com, Bittrex.com, YoBit.net, BitMEX.com, Livecoin.net, OpenLedger.io, Cryptomic.com, Bloombit.com, ChameleonBit.trade, Yuanbao.com, Jubi.com, BitBays.com, i Touzibi.com.

Lisk jest projektem o dużym potencjale, na co uwagę zwrócili nam nasi użytkownicy. Temat ten był często przez nich poruszany podczas rozmów z naszym zespołem. Podkreślali, że są zainteresowani zakupem LSK, w szczególności, gdyby mogli go dokonać za złotówki. To ze względu na ich prośby zadecydowaliśmy dodaniu LSK do naszej giełdy.
Skomentowała Justyna Laskowska-Witek, przedstawiciel giełdy BitBay. Polska giełda pozwala na handel Liskiem w czterech różnych parach: LSK/PLN, LSK/USD, LSK/BTC i LSK/EUR.

Waluta ma także rozwiązywać problem skalowalności znany z Bitcoina, gdzie blockchain może przyjąć ograniczoną ilość danych w konkretnym okresie, co doprowadziło do pewnych podziałów i gorących debat odnośnie do sposobów rozwiązania problemu. 

Ponadto LISK jest kryptowalutą, która wykorzystuje łańcuchy boczne w celu nieskończonego rozciągnięcia skalowalności cyfrowego ekosystemu aktywów bez wpływu na prędkość i wydajność głównego blockchaina (rdzenia). 

Łańcuchy boczne są niezależnymi kryptograficznymi księgami dołączonymi do księgi głównej, ale nie mają one wpływu na prędkość albo bezpieczeństwo głównego łańcucha. 

PLANY ROZWOJU


Roadmap Lisk

Wydanie nowej wersji Lisk SDK zaplanowane jest na grudzień 2017 bedzie kluczowym momentem dla sieci Lisk. Lisk SDK to narzędzia dla programistów mające umożliwić i maksymalnie ułatwić tworzenie aplikacji zdecentralizowanych na ekosystemie Lisk. 

DEVELOPERZY

Nad Liskiem obecnie pracuje spory zespół programistów, w tym dwóch Polaków, Maciej Baj oraz Mariusz Serek. Poniżej najważniejsi z nich.

Team Lisk

Podziękowania dla Macieja Baja, za pomoc w tworzeniu opisu. Maciej Baj jest developerem współtworzącym obecną walutę Lisk.

PODSUMOWANIE

Lisk ma szanse być wartościową walutą jak Bitcoin czy Ethereum, głównie dlatego, że jest pozbawiony ograniczeń i problemów które dotykają Bitcoin czy Ethereum. Jest walutą ekologiczną, bo nie zużywa ogromnej ilości prądu na wydobywanie jak np. Bitcoin. Szacuje się że na wydobycie Bitcoin marnowane jest tyle prądu ile zużywa cała Dania, a ilość ta stale rośnie. Poza tym Lisk bazuje na bardzo popularnym języku programowania JavaScript co może przełożyć się na ilość aplikacji w sieci Lisk.
Datą kluczową będzie grudzień 2017 kiedy to powstanie nowa, ulepszona wersja SDK Lisk. Oczekujemy z niecierpliwością na to wydarzenie, bo może oznaczać gwałtowny wzrost wartości Liska.

Notowania Lisk

 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 19 wrzesień 2017 08:26
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

www.bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Kurs

Gliełda BitBay

Reklama

Popularne artykuły