Co To Jest Bitcoin

wrzesień 04, 2017 13478 1 komentarz

Bitcoin nie jest zależny od jednej organizacji lub grupy ludzi. Bitcoin jest zdecentralizowaną księgą, rejestrem lub bazą danych operacji dokonywanych na bitcoinie, czyli przekazywania środków, operacje te są zabezpieczane poprzez specjalne komputery, które dzięki szyfrowaniu zabezpieczają całą sieć.

Księgi bitcoina czyli blockchain nie da się oszukać, wymazać lub zmienić czegokolwiek w już zapisanej bazie.

Decentralizacja bitcoin oznacza że nikt niema całkowitej władzy nad bitcoinem, zabezpieczają go komputery na całym świecie, wszędzie gdzie jest internet tam każdy może zakupić i uruchomić specjalny komputer, maszynę (koparkę) aby zabezpieczać sieć poprzez jej szyfrowanie i obliczanie kolejnych bloków, taka maszyna zarabia na siebie dzięki prowizji z operacji przekazywania środków które zabezpiecza.

Bitcoin można uznać czymś w rodzaju nowoczesnej waluty, która istnieje tylko w sieci internet.
Nie posiada papierowej wersji. Bitcoin to waluta zdecentralizowana, czyli nie posiada centralnej instytucji emisyjnej, jest całkowicie niezależna od rządów, banków lub korporacji. Wszędzie tam gdzie jest internet można z niej skorzystać.

Bitcoin jest walutą, która nie ma granic można ją błyskawicznie przelać z jednego końca świata na drugi omijając pośredników typu banki i instytucje, które normalnie pobierają za to prowizję.

Bitcoin działa na zasadzie Open Source (otwarty kod źródłowy) dzięki temu każdy może sprawdzić jak działa. Kod bitcoina dostępny jest na GitHub.

Jakiekolwiek zmiany w sieci bitcoin muszą być zatwierdzone przez większość jej górników, jeśli np. część górników nie zainstaluje nowego oprogramowania na swoich maszynach powstanie rozwidlenie blockchaina tak zwany hard fork.

Bitcoin niema właściciela lub zarządzającego, działa w sieci p2p, jest tworzony przez ludzi dla ludzi.

Działanie bitcoina opiera się o matematykę i kryptografie, dzięki temu jest najbezpieczniejszą walutą świata.

Bitcoin ma ograniczenie co do ilości, może go powstać tylko 21 milionów, dzięki temu jest odporny na inflację.

Płacąć bitcoinami musimy wiedzieć że waluta ta jest podzielna do 8 miejsc po przecinku, czyli możemy za coś zapłacić np 0.00000001 BTC.
Bitcoin jest walutą która jest anonimowa w tym sensie że nie można zobaczyć danych przelewającego lub odbiorcy, można natomiast sprawdzić każdą transakcję, oraz adres portfela z którego było wysłane lub odebrane.

ZALETY BITCOINA

Bezpieczeństwo, jeśli zachowamy minimalny poziom bezpieczeństwa i szyfrowanie portfela.
Brak pośredników przy przelewach
Anonimowość transakcji
Szybkość transakcji przelewów międzynarodowych
Bardzo niskie prowizje lub ich brak
Łatwość obsługi
Odporność na inflację
Brak zarządcy - nikt nie zablokuje Ci konta
Brak możliwości cofnięcia transakcji

JAK DZIAŁA BITCOIN

Bitcoin działa na zasadzie sieci p2p (peer to peer) gdzie sieć użytkowników to maszyny do wydobywania które potwierdzają zawierane transakcje. Każdy użytkownik tej sieci przechowuje informacje o tym, do kogo należą dane bitcoiny. Ten rejestr nazywa się „łańcuchem bloków” lub „łańcuchem transakcji” (ang. blockchain). 

Blockchain to kompletny rejestr wszystkich transakcji, jakie przeprowadzono od początku powstania systemu Bitcoin.

Wysyłając bitcoina np. do kolegi, nie wysyłamy tej informacji bezpośrednio do niego tylko do całej sieci systemu z prośbą o potwierdzenie czy transakcja jest poprawna. Potwierdzenie transakcji musi nadejść kilkukrotnie. Potwierdzanie transakcji jest to złożona operacja kryptograficzna - SHA-256 którą obliczają specjalne maszyny.

Transakcje zapisywane są w tak zwanych blokach, czyli pakietach danych. Każdy blok posiada hash poprzedniego bloku, hash jest generowany kryptograficznie na podstawie zawartości bloku, tak więc próba zmiany zawartości już istniejącego bloku nie uda się, bo zmieni się wtedy hash i następny blok nie będzie się zgadzał z poprzednim.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nie da się zmienić zapisanej historii transakcji, pozostaje tam na zawsze i jest publicznie dostępna w jakimkolwiek eksploratorze bloków bitcoin, np.: blockchain.info, blockexplorer.com, blockcypher.com.

Moc obliczeniowa

Moc obliczeniowa pochodzi z kopalni bitcoin, wiele ludzi i instytucji zarabia dzięki specjalnym maszynom ASIC, aby bitcoin mógł działać, nazywa się ich górnikami.

Obecnie bitcoina z zarobkiem da się kopać na maszynach z chipami ASIC np. Antminer S9 lub Dragonmint T1. Oczywiście oprogramowania do potwierdzania transakcji można zainstalować na dowolnym komputerze jednak ze względu na rosnącą trudność nie jest to już opłacalne - więcej zapłacimy za prąd niż wykopiemy.

Taka metoda potwierdzania transakcji nazywa się Proof of Work (PoW)

Tutaj przeczytasz więcej o algorytmie Proof of Work.

Kto płaci górnikom? 

Część opłaty jest z prowizji a część to nowo stworzone w ten sposób bitcoiny. Kiedyś całość będzie naliczana z prowizji, bo bitcoinów może być tylko 21 milionów.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 11:57
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

1 komentarz

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama