Bezpieczeństwo w kryptowalutach

wrzesień 04, 2017 6840 0

W przypadku tradycyjnego banku online jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo tak samo jak w przypadku kryptowalut jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo.
Jeśli natomiast zabezpieczymy się odpowiednio to nasze bitcoiny są o wiele bardziej bezpieczne niż pieniądze w tradycyjnym banku.

Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od portfela na którym trzymamy środki oraz od naszej wiedzy na temat zabezpieczeń które posiada komputer (antywirus, firewall) z którego korzystamy w celu przelewu środków.

BEZPIECZNY PORTFEL
Portfel jeśli znajduje się na naszym komputerze jako program lub gdy korzystamy z niego poprzez przeglądarkę musi być odpowiednio zabezpieczony najlepiej podwójnym logowaniem.

NIGDY nie wolno nikomu podawać klucza prywatnego, loginów, haseł, pinów. Jedynie co możemy podać to adres do przelewu. Może się zdażyć że ktoś będzie chciał wyłudzić te informacje pod pretekstem problemów technicznych danego serwisu lub innych dziwnych przyczyn. 


PAMIĘTAJCIE PRAWDZIWY ADMIN NIGDY WAS O TAKIE RZECZY NIE ZAPYTA!
Komputer lub smartfon z którego korzystacie podczas operacji bitcoin musi być zabezpieczony przez antywirus, najlepiej z firewallem oraz posiadać najnowsze aktualizacje systemu.

Kopie bezpieczeństwa portfela należy wykonywać oraz trzymać ja w bezpiecznym miejscu, najlepiej odciętym od internetu np pendrive, płyta dvd. Dobrze jest mieć dwie kopie na wypadek awarii jednej z nich.

Stosuj silne hasła do portfela, silne = powyżej 8 znaków z małymi i dużymi literami oraz cyframi i znakami specjalnymi, przykład silnego hasła: bH-8Mvs#8bG*d1

Jeśli przechowujemy bitcoiny w portfelu online przez przeglądarkę stosujmy podwójne logowanie 2FA (Two Factor Authentication), które poza tradycyjnym logowaniem wymagana weryfikacji poprzez telefon.

Sprawdzaj czy strona na którą się logujesz przez przeglądarkę jest szyfrowana - czy posiada kłódkę oraz https przed adresem, jeśli niema to niemal pewne że ktoś podstawił inną stronę aby wyłudzić w ten sposób dane logowania.

Sprawdź czy otworzyła się właściwa strona, niekiedy wirusy i trojany pofrafią podmienić nawet już wpisaną z palca stronę na inną.

Nie używaj tych samych haseł w różnych serwisach.

Nie zapisuj haseł w przeglądarce.

Wyloguj się z serwisu zanim odejdziesz od komputera.

Skrzynka email którą podajesz jako kontakt w serwisach musi posiadać również solidne hasło oraz dobrze jeśli posiada weryfikację dwuetapową.

Zachowaj czujność i nie spiesz się, sprawdzaj adres do przelewu 3 razy, wirusy mogą go podmienić podczas wklejania.

Nie ufaj nieznajomym w sieci oferującym zakup lub sprzedaż bitcoinów, nie sprzedawaj bitcoinów w zamian za przekaz PayPal - można go cofnąć.

Najlepiej handlować kryptowalutami tylko na giełdach kryptowalut.

Nie daj się zmanipulować osobie która podaje się za Twojego znajomego.

Wszystkie te porady dotyczą nie tylko Bitcoina i innych kryptowalut ale także ogólnie bezpieczeństwa internetowego a także tradycyjnej bankowości online, dlatego warto je stosować nawet jeśli nie korzystamy z bitcoina i innych kryptowalut.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 12 wrzesień 2017 13:18
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama