Portfel na pendrive

sierpień 02, 2017 16330 1 komentarz

Istnieje wiele rodzajów portfeli dla Bitcoin, chciałbym jednak pokazać wam jak łatwo można samemu i niewielkim kosztem wykonać własny, bezpieczny portfel.

Potrzebujemy: 
1. Aplikację Electrum w wersji portable 
2. Jakikolwiek pendrive, nie musi on być wielkiej pojemności, małe pamięci mozna zakupić od 10zł.

Pobieramy Electrum portable bezpośrednio na pendrive.
Po pobraniu aplikacji Electrum na nasz pendrive uruchamiamy plik.
Portfel Bitcoin pendriveWpisujemy swoją nazwę portfela. 

Portfel Bitcoin pendriveWybieramy rodzaj portfela: Standard, two-factor lub multi-signature.

Następnie program zapyta czy otworzyć nowy portfel czy wczytać seed. Klikamy Create new seed aby stworzyć nowy portfel 

Portfel Bitcoin pendriveDla większego bezpieczeństwa można dalszą część instalacji przeprowadzić offline, czyli odłączyć internet.
Przepisujemy na kartkę papieru słowa z następnego okienka. Słowa te to tak zwany SEED czyli klucz za pomocą którego odtworzymy portfel w przypadku zgubienia lub uszkodzenia pendriva. Klucza tego nie wolno nikomu pokazywać, powinien być zapisany w bezpiecznym miejscu na kartce papieru lub na innym pendrivie.
W następnym okienku musimy przepisać ręcznie nasz seed.
Dalej wpisujemy własne hasło szyfrujące nasz portfel. Najlepiej aby składało się z minimum 8 znaków oraz zawierało małe i duże litery, cyfry oraz znak specjalny np: Hndf4#8mFd4xc.
Nasz portfel zapisze się na pendrive w katalogu /electrum_data/wallets

Aby zasilić swój portfel wchodzimy w zakłdakę Receive, znajdziemy tam nasz adres portfela na który możemy przelać Bitcoiny np. z giełdy. 

Aby dodatkowo zabezpieczyć portfel, podczas jego tworzenia można wybrać opcję "wallet with two factor autentication", polega to na tym że każde użycie portfela musi zostać potwierdzone poprzez kod jednorazowy z aplikacji google autenticator dostępnej na smartfony. Nie zastępuje to zwykłego hasła, jest to po prostu kolejny stopień ochrony. 

Dzięki takiemu zabezpieczeniu niema mowy o kradzieży jesli nie ujawnimy hasła lub seeda. Nasze Bitcoiny są bezpieczne i odcięte od sieci. Pendrive podłączamy do komputera tylko wtedy gdy chcemy wykonać operację przelewu. Jest to podobne zabezpieczenie jak portfel sprzętowy, jednak sprzętowy portfel kosztuje znacznie więcej, a pendrive kupimy za 10zł, można też użyć mniejszej karty pamięci SD. Jeśli ktoś posiada sporą sumę w Bitcoinach warto zabezpieczyć się w taki sposób. Trzymanie kryptowalut na giełdzie lub portfelach online nie jest bezpieczne.

Ważne: Haseł do portfela oraz seedów nigdy nie trzymamy zapisanych na komputerze podłączonym do internetu. Oprogramowanie wirusowe, malware lub inne może takie dane wykraść. Kartka papieru lub notes to najlepsze rozwiązanie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 11:58
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Ari piątek, 27 październik 2017 23:34

    Mam pytanko a jak przelać środki z portfela na tym pendrive , która to jest zakładka

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama