Ryzyka, które trzeba wziąć pod uwagę inwestując w Bitcoin lub Ether

marzec 15, 2021 563 0

Istnieje wiele zagrożeń - od regulacyjnych po technologiczne - związanych z posiadaniem i inwestowaniem w kryptowaluty. Warto je przemyśleć przed podjęciem decyzji o utrzymywaniu aktywów długoterminowych, jako, że mają one znaczący wpływ na bitcoin i ether .

1. Regulacyjne

W grudniu 2020 r. USA Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), jednostka Departamentu Skarbu Państwa Stanów Zjednoczonych, zaproponowała przepisy dotyczące banków i firm świadczących usługi pieniężne, a także giełd kryptowalut. Giełdy musiałyby gromadzić nazwiska i adresy domowe właścicieli prywatnych portfeli kryptowalutowych (nazywanych również portfelami hostowanymi samodzielnie, portfelami niehostowanymi lub czasami po prostu „portfelami”) którzy otrzymują łącznie ponad 3000 USD w kryptowalutach dziennie.
Takie zasady, jeśli zostaną wdrożone, mogą wywołać duże zaniepokojenie u tych, którzy posiadają kryptowaluty na giełdach, a nawet na użytkownikach Ethereum i jego ekosystemu dApp. Większość działań na dApp jest jak dotąd niemożliwa do wykrycia, a przenoszenie wartości pod pseudonimami za pośrednictwem etheru jest opcją łatwą i wciąż dostępną. Istnieje możliwość, że ta propozycja zostanie wdrożona przez amerykańskie organy regulacyjne w jakiejś formie, ale FinCEN przyjmuje publiczne uwagi i opinie branżowe do 29 marca tego roku.

2. Technologiczne

Ryzyko błędu w oprogramowaniu protokołu Bitcoin jest niskie, ale nie zerowe. Wprowadzenie uaktualnień, takich jak „Taproot”, wprowadza nowy kod do protokołu będącego podstawą waluty bitcoin, co może sprawić, że jego technologia będzie otwarta na ataki z niespodziewanych stron.
Ryzyko technologiczne dla etheru jest znacznie większe niż dla bitcoina ze względu na ambitną aktualizację blockchainu Ethereum do algorytmu konsensusu. Ethereum 2.0 radykalnie zmieni sposób zabezpieczania transakcji i danych w sieci.
Ze względu na ambitne cele aktualizacji istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w kodzie i niepowodzeń związanych z implementacją Ethereum 2.0 na Ethereum niż aktualizacja Bitcoin Taproot.

3. Konkurencyjne

Innym powszechnym ryzykiem związanym z bitcoinem i etherem jest możliwość zastąpienia aktywów przez bardziej wydajnego i bezpiecznego konkurenta. Ale chociaż jest to możliwe, biorąc pod uwagę, że oba są oparte na kodzie open source, który każdy może replikować w GitHub, jest to coraz mniej prawdopodobne.

Głównym powodem jest to, że rozmiar sieci Bitcoin i Ethereum staje się barierą nie do pokonania. W przypadku Bitcoina siła w sieci wynika nie tylko z liczby aktywnych adresów, które osiągnęły najwyższy poziom w historii pod koniec stycznia 2021 r. Ważna jest też liczba górników, którzy zużywają moc obliczeniową, aby zabezpieczyć sieć.

 

Nie są to oczywiście wszystkie istniejące ryzyka wsytępujące na chwilę obecną i bez wątpienia warto przeprowadzić większy research. Artykuł nie ma również na celu zniechęcić do inwestycji w kryptowaluty! Wręcz przeciwnie - z całego serca zachęcamy do poważnego zainteresowania się tematem i założenia własnego portfela. Wierzymy jednak, że warto odpowiedzialnie przygotować się do większych inwestycji i wziąć pod uwagę wiele czynników - oraz to, czy jest się na nie gotowym. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 marzec 2021 03:50
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama