Token firmy Iron Finance spada prawie do zera podczas paniki w sprzedaży DeFi

czerwiec 20, 2021 1113 0

Iron Titanium Token (TITAN) – token akcji zdecentralizowanego protokołu finansowego (DeFi), który kiedyś był wart 2 miliardy dolarów – spadł prawie do zera.

TITAN należy do Iron Finance, projektu, który rozpoczął współpracę z siecią Polygon 18 maja, aby wykorzystać wydajność i niskie opłaty transakcyjne Polygon.

Projekt próbował uruchomić częściowo zabezpieczony stablecoin znany jako IRON. Wartość tego stablecoina została ustalona na 1 USD. Stablecoins to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z aktywami finansowymi, takimi jak towary lub waluta emitowana przez rząd, w celu utrzymania ich stabilności.

W przypadku IRON, który otrzymuje zabezpieczenie od TITAN, użytkownicy mogą wybić nowe stablecoiny za pomocą mechanizmu w sieci Iron Finance, blokując 25% w TITAN i 75% w USDC.

Ze względu na to, jak funkcjonuje „tokenomika” tego konkretnego projektu DeFi, kiedy wybijane są nowe stablecoiny IRON, popyt na TITAN wzrasta, podnosząc jego cenę. I odwrotnie, gdy cena TITAN-a dramatycznie spada, jak to miało miejsce w środowy wieczór, token staje się niestabilny.

„Cena TITAN-a wzrosła do 65 dolarów, a następnie spadła do 60 dolarów. To spowodowało, że wieloryby [duzi inwestorzy] zaczęli sprzedawać” – powiedział Fred Schebesta, inwestor Iron Finance. „To doprowadziło do dużego odejścia [IRON]”.

Zainwestuj w kryptowaluty już dzisiaj na profesjonalnym serwisie BitBay

Gdy wielcy inwestorzy zaczęli odciążać swoje tokeny TITAN, zalali rynek nadmiarem tokenów, powodując panikę bankową. Bieg bankowy odnosi się do sytuacji, gdy duży odsetek użytkowników próbuje wypłacić pieniądze jednocześnie wierząc, że bank, lub w tym przypadku protokół, przestanie istnieć.

To z kolei spowodowało, że TITAN zaczął spadać w dramatyczny sposób, podobnie jak ustalona wartość IRON. Ponieważ sprzedaż przez dużych posiadaczy jeszcze bardziej zmniejszyła wartość IRON, uruchomiła mechanizm stablecoin, który wybija TITAN i usuwa płynność w celu ustabilizowania IRON do 1 USD.

Spowodowało to możliwość arbitrażu różnicy w cenie IRON i TITAN, która z kolei zalała rynek jeszcze większą liczbą tokenów TITAN, dodając dodatkową presję sprzedażową i jeszcze bardziej destabilizując cenę IRON.

„To był wir kryptowalut” – powiedział Schebesta.

Na początku użytkownicy otrzymywali zwrot w wysokości 2%-5% dziennie. Kiedy kurz opadł, TITAN był bliski zera, a IRON ostatnio widziano daleko od pegu, za około 0,69 USD.

Projekt zareagował, oferując umorzenia w USDC, ale przypomniał użytkownikom, że będą musieli poczekać 12 godzin, zanim funkcja blokady czasowej minie i operacja będzie mogła zostać wykonana.

Na pewnym etapie firma Iron Finance miała łączną wartość ponad 2 miliardów dolarów w firmie Polygon. Od tego czasu wartość ta spadła do około 356,5 miliona dolarów, zgodnie z własnym pulpitem nawigacyjnym protokołu.

„Nie było wyciągania sobie dywanów spod nóg ani żadnych nadużyć” – powiedział Schebesta. „To, co się stało, jest po prostu najgorszą rzeczą, jaka może się wydarzyć, biorąc pod uwagę tokenomikę”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama