Bitcoin - podstawy działania

listopad 03, 2020 561 0

Dużo słyszeliśmy o bitcoinie i innych kryptowalutach, ale wciąż zadajemy sobie pytanie, jak właściwie wygląda mechanizm oraz jakie kroki podjąć, by rozpocząć przygodę z tym zjawiskiem. Śpieszę z krótkim wyjaśnieniem!

Podstawy dla nowych użytkowników

Dobra wiadomością jest to, że nowi użytkownicy nie musimy znać szczegółów technicznych, by rozpocząć prace z Bitcoinem. Po pierwsze, instalujemy portfel na komputerze lub smartfonie. Dzięki temu możemy wygenerować swój pierwszy adres Bitcoin, których można utworzyć więcej, jeśli będą potrzebne. Swoje adresy Bitcoin możemy rozsyłać swoim przyjaciołom, aby mogli wysyłać do nas pieniądze, lub na odwrót. W rzeczywistości jest to podobne do tego, jak działa poczta elektroniczna, z tym że adresy Bitcoinów powinny być używane tylko raz.

Technologia Blockchain oraz salda rachunków

Blockchain jest wspólnym publicznym systemem rezerwacji, na którym opiera się cała sieć Bitcoinów. Wszystkie potwierdzone transakcje są przechowywane w łańcuchu blokowym. W ten sposób portfele Bitcoinów mogą obliczyć stan konta i nowe transakcje mogą być wykonane tylko wtedy, gdy Bitcoiny rzeczywiście należą do nadawcy. Integralność i kolejność chronologiczna łańcucha blokowego jest zapewniona przez kryptografię.

Transakcje i klucze prywatne

Transakcja jest przekazaniem kwoty pomiędzy adresami portfeli, która jest wprowadzona do łańcucha blokowego. Portfele Bitcoinów zawierają tajny blok danych zwany kluczem prywatnym lub "ziarnem" (seed). Służy on do podpisywania transakcji, dostarczając matematyczny dowód, że pochodzą one od właściciela portfela. Podpis przeciwdziała również modyfikacjom transakcji przez kogokolwiek po ich wysłaniu. Wszystkie transakcje są dystrybuowane przez sieć i w ciągu 10-20 minut przez sieć nadawane jest ich potwierdzenie, co rozpoczyna proces zwany górnictwem.

Mining – czyli przetwarzanie i obliczanie

Mining „górnictwo” jest systemem rozproszonego konsensusu używanym do potwierdzania zaległych transakcji poprzez włączenie ich do łańcucha blokowego. Górnictwo wymusza porządek chronologiczny łańcucha blokowego, chroni neutralność sieci i zapewnia, że różne komputery zgadzają się co do statusu systemu. Aby uzyskać potwierdzenie, transakcje muszą być umieszczone w bloku. Blok ten musi spełniać bardzo rygorystyczne reguły kryptograficzne, które są weryfikowane przez sieć. Zasady te uniemożliwiają modyfikowanie poprzednich bloków, ponieważ zmiana unieważniałaby wszystkie kolejne bloki. Górnictwo jest również rodzajem loterii z silną konkurencją, która uniemożliwia komuś proste dodawanie nowych, kolejnych bloków do łańcucha bloków. W ten sposób nie możemy kontrolować tego, co jest dodawane do łańcucha blokowego, ani modyfikować części łańcucha blokowego, aby cofnąć swoje własne wydatki.

Deser, dla głodnych wiedzy

Jeśli chcemy zagłębić się w szczegóły, możemy przeczytać oryginalną pracę opisującą projekt Bitcoina, przeczytać dokumentację deweloperską lub zapoznać się z wiki Bitcoin.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 listopad 2020 16:33
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama