Jak analizować projekty ICO

grudzień 13, 2017 8673 0

W sieci pojawia się bardzo wiele projektów ICO, jest jednak poważne zagrożenie związane z ICO, ponieważ wiele z nich jest zwykłym oszustwem. Jak analizować ICO i na co zwracać uwagę aby nie inwestować w coś co niema przyszłości? postaramy się pomóc i odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym są ICO

ICO - Initial Coin Offering, są swego rodzaju startupem przyszłych projektów blockchain, zbierają w ten sposób fundusze na start. Największą zaletą tych projektów jest to, że lubią się nieźle zwracać. Wiele z nich osiąga ROI co najmniej 100%, już jakiś czas po wejściu na giełdę. 

ICO polega na sprzedaży tokenów inwestorom, (głównie za pomocą Ethereum smart contract) którzy jeszcze przed wypuszczeniem przez twórców danego projektu chcą się w niego zaangażować. Po zakończeniu ICO wartość inwestycji przeliczana jest na tokeny danego projektu które otrzymuje inwestor.

​Dzięki ICO twórcy mogą zebrać środki na realizację wszystkich swoich założeń, a inwestorzy mogą nabyć tokeny taniej niż po wypuszczeniu ich na giełdę, zwykle im bliżej końca ICO tym tokeny są droższe.

Niestety wysoki zysk zazwyczaj oznacza spore ryzyko. Tak właśnie jest z tymi projektami. Są one tak popularne i zbierają tak ogromne kwoty, ze przyciągają oszustów. Jest sporo przypadków gdy dany projekt po zakończeniu ICO znikał.

 

Dlaczego porównywać ICO

Porównanie ICO może być korzystne zarówno dla inwestorów kryptowaluty, jak i samych zespołów ICO.

Różne strony będą miały inne powody, by chcieć wiedzieć, jak ICO ma się do reszty rynku.

Inwestorom zależy na ustaleniu, czy dany produkt może potencjalnie zapewnić oczekiwany zwrot z inwestycji w dłuższej perspektywie i który wariant byłby najlepszy do zrealizowania przy analizie podobnych projektów.

W przypadku samych zespołów ICO może być korzystne przyjrzenie się sprzedaży innych tokenów, które są szczególnie korzystne, aby określić, który obszar ich projektu trzeba poprawić, aby osiągnąć podobny poziom sukcesu.

Następnie jest entuzjasta, który jest zainteresowany, aby zobaczyć, co reszta rynku myśli o konkretnej ICO i w jakim stopniu przedstawione rozwiązanie może być naprawdę rewolucyjne.

Problem polega na tym, że codziennie uruchamianych jest wiele ICO, co równa się tysiącom każdego roku. Niektóre projekty będą podobne i pomiędzy nimi pojawi się kilka niezbyt dobrych produktów.

Przy tak dużej ich ilości na rynku może być to trudne aby oddzielić dobre ICO od złych bez konieczności dogłębnej i czasochłonnej analizy indywidualnych ICO i ich rynku docelowego.

 

Jak mogę to zrobić?

Najbardziej skutecznym sposobem jest stworzenie systemu oceny opartego na kilku kluczowych wskaźnikach sukcesu ICO.

Obejmuje to zespół odpowiedzialny za projekt, informacje o samym ICO, o tym, jak produkt jest prezentowany i jak dobrze jest sprzedawany.

Zespół: ważne jest, aby profile członków zespołu były łatwo dostępne, a każda osoba powinna mieć dostęp do wystarczającej ilości informacji. Wyświetlanie zdjęć i linków do zewnętrznych profesjonalnych witryn, takich jak LinkedIn, pomoże wzbudzić zaufanie i wiarygodność.

Ponadto decydującym czynnikiem oceny może być również liczba zaangażowanych członków zespołu. Jeśli pracują nad projektem tylko dwie osoby, wiedz, że jest to mało prawdopodobne, aby odniosły sukces. Jednak jeśli wiele osób pracuje nad różnymi aspektami ICO, szanse na sukces są znacznie większe.

Informacje ICO: Informacje na temat rzeczywistej ICO powinny być wyraźnie widoczne i dostępne. Daty rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży przedsprzedażnej i oficjalne ICO, sposób w jaki klienci mogą kupować do crowdsale i jakie waluty są akceptowane, odliczanie do początku / końca sprzedaży i cena każdego tokena mogą pomóc w wyeliminowaniu domysłów dla inwestorów, którzy zapewnią im większe zaufanie do zaangażowania.

Sposób prezentacji produktu: zależy to w dużej mierze od informacji dostępnych w białej księdze (white paper). Powinien zawierać to, czym jest produkt (np. Platforma, serwis itp.), Różne etapy, które firma ma nadzieję osiągnąć i kiedy planują je osiągnąć, bardziej szczegółowe informacje na temat członków zespołu i faktyczne wykorzystanie tokena cyfrowego. Posiadanie profesjonalnej prezentacji wideo z przeglądem produktu pokazuje jakość i zaangażowanie ze strony zespołu ICO.

 

MVP, co to jest?

MVP lub Minimum Viable Product to produkt o minimalnym zestawie funkcji wystarczających do zaspokojenia potrzeb klientów.

Zasadniczo jest to prototypowa, alfa lub beta wersja przyszłego produktu. Służy do uzyskiwania informacji zwrotnej i wprowadzania zmian w projekcie. Nie jest to jeszcze powszechna sprawa w branży kryptograficznej, ale jeśli jest dostępna, zdecydowanie zwiększa zaufanie inwestorów do produktu.

Otwarty kod pozwala sprawdzić, czy firma ma jakiekolwiek podstawy. Możesz sprawdzić implementację koncepcji opisanej w białej księdze oraz postęp prac nad produktem: optymalizacja, naprawianie błędów, rozszerzenie funkcjonalne itp. Zwracamy uwagę czy projekt posiada kod na Github.

Nie każdy jest programistą i może nie w pełni pojąć kod, ale może polegać na dobrej opinii innych osób.

 

Media społecznościowe

Zdecydowanie powinieneś to sprawdzić. Zalecam poczytać komentarze użytkowników na kontach lub grupach danego projektu.

Przy tak dużej liczbie ICO wprowadzanych na rynek ważne jest, aby poszczególne projekty przyciągały wystarczającą ilość uwagi do ich produktu. Najlepszym sposobem, aby to ocenić, są działania marketingowe firmy.

Czy są aktywne w różnych serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Medium? Czy są obecni na odpowiednich forach kryptowalutowych, takich jak BitcoinTalk i GitHub ? I jakie informacje tam przekazują?  Oto wszystkie ważne pytania, na które należy odpowiedzieć podczas porównywania ICO.

 

Czy powinienem słuchać opinii ekspertów?

Jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas oceniania ICO jest opinia ekspertów w świecie kryptowalut.

Zasadniczo patrzą oni na te same kryteria, ale pod innym kątem.

Zespół: Drużyny z odpowiednim doświadczeniem w kryptowalutach są ogólnie oceniane znacznie silniej niż kompletni nowicjusze w branży.

Obejmuje to programowanie, kodowanie, zarządzanie projektami, zarządzanie społecznościami i marketing.

Obecność rady doradczej dodatkowo poprawi integralność konkretnego projektu.

Informacje o produkcie: ICO mają na ogół dwa różne cele. Jednym z nich jest finansowanie zupełnie nowej koncepcji; druga to sfinansowanie rozbudowy istniejącego projektu lub przeniesienie go do sieci opartej na Blockchain. Ta ostatnia jest bardziej prawdopodobna, ponieważ osiąga sukces, ponieważ opiera się na sprawdzonym produkcie lub usłudze. Dlatego eksperci będą faworyzować te projekty.

Produkty lub usługi, które rozwiązują rzeczywisty problem na rynku, również uzyskają wyższą ocenę.

Biznesowe know-how: projekty z jasno określonymi długoterminowymi celami, ustalony plan (roadmap), jak to osiągnąć, oraz kwota inwestycji potrzebnych, aby osiągnąć ten cel, jeśli wszystko to jest jasno określone jest bardziej prawdopodobne, że odniosą sukces. Eksperci będą również zwracać uwagę na to, czy istnieje już baza użytkowników i czy przeprowadzono analizę konkurencji, aby lepiej zrozumieć pole gry. Warto także zwrócić uwagę czy istnieje już podobny projekt i czy ten który badamy nie jest jego klonem.

Solidność rynku: branża ICO jest w większości nieuregulowana. Może się to zmienić w każdej chwili, a różne ustawodawstwo można wdrożyć w różnych regionach. Projekt cechujący się elastycznością w dostosowywaniu i pokonywaniu zmieniających się warunków rynkowych powinien otrzymać wyższą ocenę porównawczą.

 

Gdzie szukać pomocnych informacji?

 • icobench.com Jest to strona na której nie tylko zobaczysz kiedy zaczynają się najbliższe ICO ale również przeczytasz opis każdego z przedstawionych projektów oraz poznasz ocenę wystawioną przez serwis.
 • icorating.com Strona bardzo podobna. Oceniają takie parametry jak potencjał danego ICO, ryzyko czy chociażby hype, czyli cały szum wokół projektu i jego popularność. 
 • dropdeck.io Projekt ICO który docelowo ma na analizować projekty ICO za pomocą sztucznej inteligencji. Program przeanalizuje zachowanie uczestnika zgodnie z ustalonymi parametrami i będzie w stanie samodzielnie podjąć decyzję o projektach. Ponadto sieć i ludzie współpracują ze sobą. Oceny kolejnych użytkowników utrzymają bazę danych programu i ulepszają jego prace. Sieć oceni projekty i pomoże niezdecydowanym osobom. Projekt nie jest ukończony.
 • Facebook, twitter, slack, telegram to bardzo pomocne platformy na których możesz poczytać nie tylko o danych ICO i wydarzeniach z nimi związanymi ale także zobaczyć co piszą o tym inni ludzie.

 

Podsumowanie

Czy w gąszczu przeróżnych ICO można znaleźć coś wartościowego? pewnie tak, jednak zalecam ostrożność oraz zagłębienie się w danej inwestycji, zbadanie jej dokładnie. 

Jeśli zobaczysz daną recenzję jakiegoś projektu czy to na tej stronie czy innej pamiętaj aby ZAWSZE sprawdzić wszystko samemu i sam podejmij decyzję o ewentualnej inwestycji. Scena ICO nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, aby mogły obowiązywać rygorystyczne przepisy. Akcjonariusze na giełdzie mogą nadal mieć szansę odzyskania swoich pieniędzy, jeśli spółka zostanie zlikwidowana, ale nie można tego powiedzieć o ICO.

Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas procesu ICO, postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • Dodaj do zakładek oficjalną stronę ICO. Oficjalna strona internetowa zawiera zazwyczaj instrukcje krok po kroku dotyczące uczestnictwa w ICO. Nigdy nie ufaj witrynie innej niż oficjalna.
 • Zapisz się do newslettera lub listy mailingowej ICO. Zwykle ICO będą używać e-maili jako sposobu przypomnienia inwestorom o dacie ICO i poprawnym inteligentnym adresie do wysłania ETH.
 • Dołącz do grupy ICO Slack, Telegram, facebook, jeśli istnieją. Oficjalne kanały ICO firmy Slack i Telegram zwykle zawierają wiele dyskusji i informacji na temat uczestnictwa w nich.
 • Uważaj jednak, aby nie przesyłać pieniędzy na adresy, które widzisz na telefonie lub telegramie. W dzisiejszych czasach większość renomowanych ICO wypuszcza swój inteligentny adres tylko poprzez oficjalną stronę internetową, a nie przez kanał Slack lub Telegram.
 • Gdy zobaczysz inteligentny adres na kanale, sprawdź go dwukrotnie, podając adres oficjalnej witryny. Jeśli to nie to samo, zgłoś to administratorowi i moderatorom kanału.
 • Uważaj też na linki phishingowe i fałszywe adresy URL w mailach.
 • Nie spiesz się z podjęciem decyzji, dokładnie ją przeanalizuj.

Nie promujemy żadnego ICO ani produktów w tym artykule. Chociaż staramy się dostarczyć wszystkie ważne informacje, które możemy uzyskać, czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z ICO i ponosić pełną odpowiedzialność za swoje decyzje, ten artykuł nie może być uważany za poradę inwestycyjną.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama