Czy Chiny będą pierwsze z cyfrową walutą?

październik 30, 2019 2654 0

Chiny prześcigną Facebooka i każde inne państwo w kwestii emisji cyfrowej waluty. Tak uważa członek ważnego think tanku Państwa Środka.

Huang Qifan, wiceprezes China Center for International Economic Exchanges (CCIEE), nie ma wątpliwości. Ludowy Bank Chin wyemituje swoją cyfrową walutę jako pierwsza tego typu instytucja na świecie. Jego zdaniem to nie fanaberia jego kraju, ale wręcz konieczność, ponieważ amerykański system niebezpiecznie uzależnia Chiny od konkurencyjnego mocarstwa.

Wyścig zbrojeń trwa…

Możliwe, że słowa Qifana miały w założeniu wpisać się z nową strategię Chin. W piątek prezydent kraju powiedział, że Państwo Środka musi postawić na blockchaina. Ponadto w sobotę tamtejszy parlament przegłosował ustawę dot. regulacji kryptowaluty, które założeniem jest promowanie blockchainowych rozwiązań.

Teraz portal informacyjny Pandaily przekazał informację o tym, że wspomniany wiceprezes China Center for International Economic Exchanges jest niemal pewien, że jego ojczyzna jako pierwsza wyemituje cyfrową walutę banku centralnego. Powiedział to w czasie szczyt finansowego Bund 2019 w Szanghaju.

Jego zdaniem system SWIFT, który dziś umożliwia transferowanie różnych walut na całym świecie, jest przestarzały technologicznie. Poza tym jest to system amerykański, a przez to może być wykorzystywany do celów politycznych przez USA.

SWIFT to przestarzały, nieefektywny i kosztowny system płatności. Od czasu ustanowienia SWIFT 46 lat temu technologia była aktualizowana powoli, a wydajność była stosunkowo niska

- powiedział.

Oznacza to, że Chiny obawiają się SWIFT i chcą uniezależnić się od USA na polu transferu środków poza granice.

Cyfrowa waluta Chin

O zdigitalizowanym juanie mówi się od paru miesięcy. Projekt miał być odpowiedzią na Librę Facebooka, choć pracowano nad nim ponoć od kilku lat. Dopiero jednak ogłoszenie planów Marka Zuckerberga doprowadziło do tego, że do pomysłu powrócono.

Jeśli doniesienia o e-walucie Chin są prawdziwe, nie będzie to oczywiście kryptowaluta, a scentralizowana e-moneta. To jedna dość oczywiste – wątpliwe, by dziś jakiekolwiek państwo zgodziło się na emisję własnej kryptowaluty i oddanie władzy nad nią społeczności górników.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama