Cyfrowe euro powinno pojawić się najpóźniej za 5 lat

styczeń 29, 2021 682 0

Cyfrowe euro staje się coraz bardziej namacalne. Według doniesień Europejskiego Banku Centralnego, zacieśniła się współpraca z Komisją UE w sprawie walut cyfrowych.

Europejski Bank Centralny (EBC) jest zdeterminowany, aby wprowadzić tzw. e-euro. Nie ma to jednak na celu zniesienia gotówki, ale jej uzupełnienie. Jest to odpowiedź EBC na nowe formy płatności, z których najbardziej znane są kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC).

Współpraca EBC I UE w sprawie cyfrowego euro. Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny uzgodniły, że będą ściśle współpracować w zakresie technicznej realizacji planów dotyczących cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) dla unii walutowej. Oczekuje się, że po wysłuchaniu opinii publicznej na temat planów dotyczących cyfrowego euro wypowie się prezes EBC Christine Lagarde.

Do tej pory Europejski Bank Centralny skupiał się głównie na makroekonomicznych i politycznych aspektach kwestii związanych z euro. W nowym komunikacie bank centralny zajmuje się również aspektami technicznymi, które mają być realizowane we współpracy z UE.

Po zakończeniu konsultacji publicznych nastąpi faza prac przygotowawczych, w ramach której EBC rozważy, czy rozpocząć projekt wprowadzenia cyfrowego euro około połowy 2021 r. Taki projekt zapewniłby EBC narzędzia niezbędne do emisji cyfrowego euro, ale także pozwoliłby odpowiedzieć na ważne pytania techniczne i projektowe.

Wraz ze służbami Komisji Europejskiej EBC przeanalizowano na poziomie roboczym szeroki zakres kwestii technicznych, prawnych i politycznych, które wynikłyby z wprowadzenia cyfrowego euro. Prezes EBC Lagarde spodziewa się, że cyfrowe euro nadejdzie i że jego wdrożenie nie potrwa dłużej niż pięć lat. Podobnego zdania był również członek zarządu Bundesbanku Balz, który uznał okres 5 lat za realistyczny. Z kolei Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wyraził obawy, czy cyfrowe euro przyniesie jakiekolwiek korzyści konsumentom.

Wprowadzenie cyfrowego euro nie przyniesie żadnych zmian dla przeciętnego konsumenta. W końcu nie ma on zastąpić istniejącej gotówki, ale ją uzupełnić. Wirtualny środek płatniczy może jednak przynieść znaczne korzyści przedsiębiorstwom i korporacjom, które są uzależnione od szybkich przepływów finansowych. Dzięki cyfrowemu euro płatności nie tylko byłyby dokonywane szybko na całym świecie, ale również opłaty byłyby znacznie niższe.

- Sean Vinch

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 styczeń 2021 13:21
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama