Wydrukuj tę stronę

SEC składa pozew w związku z transakcjami na łącznie 2 miliardy dolarów

maj 29, 2021 573 0

Organy regulacyjne pozwały grupę promotorów kryptowalut, którzy pomogli zebrać ponad 2 miliardy dolarów od inwestorów, obiecując 40% miesięcznych zwrotów, w jednej z największych spraw, jakie kiedykolwiek wniesiono o aktywa cyfrowe.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała w piątek pięć osób do sądu federalnego na Manhattanie w związku z ich transakcją BitConnect. SEC stwierdziła, że inwestorzy naruszyli przepisy, które wymagały od nich rejestracji jako brokerzy i naruszyli inne zasady dotyczące ochrony inwestorów. Nie oskarżono ich jednak o oszustwo.

Pozew SEC ma na celu skłonienie oskarżonych do zwrotu zarobionych pieniędzy i zapłacenia cywilnych kar pieniężnych.

BitConnect był cyfrowym zasobem utworzonym w 2016 roku i sprzedawanym w zamian za bitcoiny. BitConnect powiedział inwestorom, że z zyskiem będzie handlował swoimi bitcoinami za pomocą automatycznego „bota handlowego” i zażądał zablokowania waluty na okres od czterech do 10 miesięcy, zgodnie informacjami z pozwu SEC. BitConnect ostatecznie stracił 92% swojej wartości, a inwestorzy stracili wszystkie lub prawie wszystkie swoje fundusze w ramach programu pożyczkowego, jak stwierdzono w pozwie SEC. Tysiące osób zainwestowało w BitConnect.

SEC pozwała promotorów BitConnect, Trevona Browna z Myrtle Beach w Kalifornii, Craiga Granta z Kissimmee na Florydzie, Ryana Maasena z Tulsa w stanie Oklahoma i Michaela Noble'a z Pacific Palisades w Kalifornii. który rzekomo był łącznikiem między BitConnect a promotorami. Pan Jeppesen reprezentował również BitConnect na konferencjach i innych wydarzeniach.

W pozwie SEC stwierdzono, że założycielem BitConnect jest obywatel Indii, który „założył, zarządzał i kontrolował BitConnect przez cały czas”. W skardze sądowej nie podano nazwiska osoby.

Amerykańscy promotorzy byli częścią sieci, która za pośrednictwem filmów w YouTube reklamowała program pożyczek BitConnect. Zarobili setki tysięcy dolarów na prowizjach i innych płatnościach, jak podała SEC. Pan Jeppesen zarobił 2,6 miliona dolarów.

Ian Friedman, prawnik pana Jeppesena, powiedział: „Nasz zespół prawny pracuje nad tą sprawą już od jakiegoś czasu i wkrótce spodziewamy się polubownego rozwiązania”.

Zainwestuj w kryptowaluty już dzisiaj na profesjonalnym serwisie BitBay!

Pan Brown nie od razu odpowiedział wiadomość pozostawioną przez krewnego szukającego komentarza. Od panów Granta, Maasena i Noble’a nie uzyskano komentarza wcale.

Niektórzy inwestorzy indywidualni wlewali wszystkie oszczędności jakie mieli w BitConnect, w czasie, gdy zainteresowanie kryptowalutami w głównym nurcie było na fali, jak poinformował The Wall Street Journal w grudniu 2018 roku. Regulatorzy stanu Teksas nazwali to „masowym oszustwem”.

Texas State Securities Board nakazał BitConnect w styczniu 2018 r., zaprzestania sprzedaży mieszkańcom tego stanu. W odpowiedzi pan Brown stworzył film, który doradzał Teksańczykom, aby używali zaszyfrowanej wirtualnej sieci prywatnej do ukrywania swojej lokalizacji i „nadal korzystali z BitConnect”, jak twierdzi SEC w swoim pozwie. BitConnect stracił większość swojej wartości wkrótce po wydaniu oświadczenia w Teksasie.

Grupa inwestorów pozwała BitConnect do sądu federalnego w 2018 roku. Pozew został oddalony, ale powodowie odwołali się do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla 11. Okręgu, powiedział adwokat David Silver.

„To długo, ale… Cieszę się, że SEC wykorzystuje swoją siłę do stosowania prawa” - powiedział w piątek pan Silver.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Artykuły powiązane