Od teraz można wydobywać Bitcoiny na Commodore 64

kwiecień 12, 2021 953 0

Napisano kod, który pozwala wydobywać Bitcoiny (chociaż w bardzo powolnym tempie) na Commodore 64, jednym z najwcześniejszych komputerów na rynku masowym. Kod jest dostępny na platformie GitHub.

Wprowadzony na rynek w 1982 roku Commodore 64 był bardzo popularnym 8-bitowym komputerem osobistym przeznaczonym do gier i tworzenia muzyki. Po raz pierwszy sprzedany w 1982 roku, podbił rynek komputerów klasy low-end. Posiada łącznie 64 kibibajtów (jedną tysięczną megabajta) pamięci RAM; dzisiejsze komputery mają zwykle od 4 do 32 gigabajtów pamięci RAM.

Wydobywanie bitcoinów obejmuje wykonywanie złożonych obliczeń w nadziei znalezienia odpowiedniej kombinacji, zanim zrobi to inny górnik; odnoszący sukcesy górnik jest nagradzany Bitcoinem. Prawie każdy komputer jest w stanie uruchomić proces wydobywania, co jest kwestią przetwarzania funkcji skrótu, ale dzisiejsi górnicy prawie zawsze używają dedykowanego sprzętu do wydobywania ASIC (specyficzny dla aplikacji układ scalony), aby zapewnić niezbędny grunt.

Deweloper stojący za kodem wydobywczym Commodore 64, Maciej Witkowiak, szacuje, że stary komputer generowałby szybkość mieszania 0,2 hash na sekundę. Dla porównania, współczesny górnik ASIC, taki jak Antminer T19, przetwarza hasze z prędkością 84 terahashów na sekundę - to jeden bilion hashów na sekundę. Jest więc mało prawdopodobne, aby górnik z Commodore 64 miał szansę kiedykolwiek wydobyć blok Bitcoin.

Jest to raczej projekt hobbystyczny. Ponieważ każdy komputer może uruchomić proces wydobywania bitcoinów, programiści zaczęli ostatnio eksperymentować z różnymi starymi urządzeniami. W zeszłym miesiącu pewien YouTuber zmienił Game Boya - pierwszą dużą przenośną konsolę do gier Nintendo z 1989 roku - w koparkę Bitcoin (w rzeczywistości kod C64 na Githubie jest rozwidlony z kodu Game Boya).
Przy szybkości mieszania wynoszącej około 0,8 hashów na sekundę, jej twórca oszacował, że wydobycie bitcoina za pomocą zmodyfikowanego Game Boya zajmie „kilka biliardów lat”. „To bez wątpienia najwolniejsze narzędzie do kopania kryptowalut, o jakim kiedykolwiek słyszałeś. Ale za to o nim słyszałeś!” chwalił się na Twitterze. Już nie; z szybkością 0,2 hashów na sekundę C64 przejmuje ten (wątpliwy) rekord.

Rozważając, dlaczego proces jest tak powolny, Witkowiak zwrócił uwagę, że nie radzi sobie on zbyt wydajnie z obliczeniami 32-bitowymi. Są one potrzebne podczas wykonywania funkcji skrótu. Zamiast skutecznego wydobycia odnalazł w procesie inny zysk. Jak stwierdził: „Po prostu cieszę się tym doświadczeniem”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama