Co się stanie gdy wszystkie bitcoiny zostaną już wydobyte?

czerwiec 04, 2019 1230 0

Ponad 83 procent wszystkich bitcoinów zostało już wydobytych. Ponad 99 procent zostanie wydobyte do 2040 roku. Więc co się stanie, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte?

Bitcoin ma ograniczoną ilość 21 milionów bitcoinów

Jedną z kluczowych cech Bitcoin jest ograniczona ilość zasobów na poziomie 21 milionów bitcoinów. Oznacza to, że jest całkowicie niemożliwe wydrukowanie z powietrza, tak jak waluty fiat, co czyni z niego walutę deflacyjną z natury.

Niedobór Bitcoin również napędza jego wartość. Jednak ponieważ Bitcoin jest podtrzymywany przez sieć górników, którzy są wynagradzani w nagrodach blokowych, wiele osób zastanawia się, co się dzieje, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte?

Co zrobią górnicy, gdy osiągnięty zostanie 21-milionowy hard-cap? Jak będą zarabiać na życie i co zachęci ich do zapewnienia bezpieczeństwa sieci? Krótka odpowiedź to opłaty transakcyjne.

Obecnie, gdy tworzony jest nowy blok, górnicy otrzymują nagrodę blokową, która zawiera zarówno nowo wybite bitcoiny, jak i opłaty transakcyjne. Ta nagroda zachęca górników do właściwego zachowania i ochrony sieci.

Czy po wydobyciu wszystkich bitcoinów górnicy będą musieli polegać wyłącznie na opłatach transakcyjnych, czy to wystarczy, aby pozostać finansowo na plusie? Jeśli nie, czy może to doprowadzić do zmniejszenia się ilości górników, którzy centralizowaliby i potencjalnie załamaliby sieć? Nie według badań Interchange and Awe and Wonder.

Patrząc na poniższy wykres, można zauważyć, że do 2030 r. Opłaty transakcyjne zaczynają stanowić znacznie większą część nagrody za blok. Kiedy opłaty dojdą do ponad 50 procent nagrody blokowej, górnicy przejdą na przetrwanie z opłaty TX.

Czy opłata transakcyjna będzie dość wysoka aby zachęcać minerów? 

Odpowiedź na to pytanie brzmi, że nikt nie jest całkowicie pewien, jak się sprawy potoczą. Istnieją jednak wystarczające dowody sugerujące, że tak, opłaty transakcyjne będą wystarczające do utrzymania górników, a tym samym sieci Bitcoin.

W końcu wraz ze wzrostem wartości Bitcoin rosną opłaty. Istnieją pewne obawy, czy rosnące opłaty zniechęcą ludzi do korzystania z Bitcoinów. Opłaty będą jednak nadal znacznie niższe niż transfer walut fiat na całym świecie.

Opłaty transakcyjne również zwiększają swoją wartość

Ponieważ górnicy Bitcoin będą zarabiać na transakcjach z upływem czasu, a BTC zyska na wartości w miarę upływu czasu, będą również rosły opłaty. Umożliwi to ekonomicznie opłacalne kontynuowanie zabezpieczenia sieci.

Co ciekawe, Alex Sunnarborg zwrócił uwagę, że tylko sieci blokowe Bitcoin i Ethereum mają wystarczające opłaty transakcyjne, aby zrekompensować górnikom nieinflacyjne środowisko.

 

Zmiana polegająca na dochodzie z opłat transakcyjnych zamiast blokowych nie nastąpi z dnia na dzień. Istnieje również wiele czynników, które mogą się zmienić do tego czasu, dając górnikom dużo czasu na dostosowanie się do nowego modelu i utrzymanie bezpieczeństwa sieci Bitcoin.

Jak myślisz, co będzie, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte? Podziel się swoimi przemyśleniami poniżej!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 czerwiec 2019 12:49
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama