Firefox dodał blokadę skryptów miningowych

maj 23, 2019 633 0

Mozilla wydała aktualizację przeglądarki Firefox, która zawiera opcję blokowania skryptów do wydobywania kryptowaluty na stronach internetowych.

Opcja jest oferowana wraz z kontrolą plików cookie i trackerów w zakładce „Prywatność i bezpieczeństwo” przeglądarki, gdzie użytkownicy mogą teraz zaznaczyć odpowiednie pole, dzięki temu zablokują wszelkie próby użycia ich komputera do miningu na stronie internetowej.

Skrypty kryptograficzne na stronach internetowych działają w przeglądarce, zazwyczaj bez wiedzy lub zgody użytkowników, wykorzystując moc procesora i GPU do wydobywania kryptowaluty w celu uzyskania osobistych korzyści hakerów.

„Te skrypty spowalniają komputer, wyczerpują baterię i obciążają rachunki za prąd” - powiedziała Mozilla.

Po zaktualizowaniu przeglądarki Firefox, należy wejść w ustawienia "Prywatność i bezpieczeństwo > własne" i zaznaczyć odpowiednią opcję.

Opcja blokowania skryptów miningowych była dostępna w wersji beta od pierwszego uruchomienia tej funkcji w kwietniu, przy współpracy Mozilli z firmą cybersecurity Disconnect.

Mozilla ujawniła swój plan oferowania funkcji w sierpniu zeszłego roku, mówiąc, że jej celem było uniemożliwienie skryptom innych firm korzystania z nich. Przeglądarka internetowa Opera oferuje również ochronę w wersji na smartfony, podczas gdy Chrome Google dał ban na tego typu rozszerzenia.

Nielegalne wydobywanie kryptograficzne, czasami nazywane krypto-jackingiem, szybko zyskuje na popularności wśród przestępców (jest też więcej legalnych zastosowań). Kod, który wykonuje zadanie wydobycia, może być rozpowszechniany przez złośliwe oprogramowanie i umieszczany bezpośrednio w systemach komputerowych lub może być umieszczany na stronach internetowych przez hakerów w celu wydobycia ich przy użyciu maszyn ofiar za pośrednictwem przeglądarek.

Raport Skybox Security z zeszłego roku wykazał, że metoda ta stanowi obecnie 32 procent wszystkich cyberataków, podczas gdy oprogramowanie ransomware stanowi tylko 8 procent.

W 2017 r. Skybox stwierdził, że sytuacja była prawie dokładnie odwrócona. Podczas gdy ataki typu ransomware - w których dane na komputerze użytkownika są szyfrowane przez złośliwe oprogramowanie i odblokowywane dopiero po uiszczeniu opłaty - stanowiły 32 procent wszystkich ataków, cryptojacking stanowił wówczas 7 procent wszystkich ataków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 23 maj 2019 11:09
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama