Spadek ceny bitcoin wywołany ogromnym zamówieniem sprzedaży 5000 BTC

Zrzut 5000 BTC na giełdzie Bitstamp prawdopodobnie spowodował flash crash, który wystąpił we wczesnych godzinach (UTC) w piątek (17 maja 2019 r.). Bitcoin spadł na giełdzie do 6 100 USD, ale w ciągu ostatnich kilku godzin odzyskał ponad 7 200 USD.

Nagły spadek ceny bitcoinów spowodował, że wycena rynku kryptograficznego spadła z 257 mld USD do 225 mld USD, o ponad 32 mld USD w mniej niż 24 godziny.

Zrzut wielorybów lub błąd grubego palca a może bota?

Podmiot handlujący na giełdzie Bitstamp podobno wystawił zlecenie sprzedaży w wysokości 5000 BTC po dziwnie niskiej cenie 6 200 USD. Ten ruch spowodował ogromny spadek cen na giełdzie, ustanawiając tymczasową możliwość arbitrażu.

Efekt szybko rozprzestrzenił się na rynku na inne giełdy, a średnia cena na rynku BTC spadła do około 7 100 USD.

Szczegóły są nadal mgliste w tym momencie, ale istnieją trzy prawdopodobne teorie tego, co się wydarzyło: zrzut wieloryba, błąd grubego palca (błędnie wpisana kwota przez tradera) lub usterka botów. Jednakże, biorąc pod uwagę brak znaczącej zmienności wolumenu w czasie katastrofy, wydaje się mało prawdopodobne, aby wypadek był wynikiem celowego zrzutu.

Z drugiej strony, patrząc na wykres z Bitstamp, zrzut miał miejsce w okresie od 10 do 12 minut, przy czym zamówienia były stale wykonywane na niższych poziomach niż cena rynkowa.

Taki wzór cuchnie manipulacją, ale kompromis wydaje się odwrotny do zamierzonego, o ile nie utrzymają wysokich dźwigni krótkich zakładów przy innej wymianie, mówi BitMEX. Teoretycznie zrzut spowodowałby masową likwidację długich pozycji, zapewniając tym samym zyski przedsiębiorcy.

Inwestorzy mogli skorzystać z Bitstamp API, który następnie doprowadził do zlikwidowania kontraktów na BitMEX, gdy cena bitcoin spadła.

Problemy z interfejsem API Bitstamp, które słyszałem. Jakiś błąd, w którym ludzie zapełniają się cenami powyżej swoich zakupów. Jest to wykorzystywane w przypadku produktów lewarowanych jako cena markowa, co powoduje likwidację BitMEX - powiedział Zhu dyrektor generalny Three Arrows Capital

Są to nadal tylko spekulacyjne wyjaśnienia.

Piątkowy flash crash zatrzymał postęp paraboliczny BTC / USD i potwierdził prognozy możliwego powrotu. Cena Bitcoin jest obecnie niższa o ponad dziesięć procent.

Crash wystąpił również na końcu tego, co wyglądało na zmęczenie cenowe dla BTC, ponieważ postęp paraboliczny stracił nieco rozpędu. Z fundamentami w dużej mierze niezmienionymi, ten niewielki zrzut może nie wystarczyć do całkowitego zatrzymania hossy.

Altcoiny poniosły również znaczące straty na rynku po imponującym rajdzie w ciągu tygodnia. XRP spadł o około 15 procent, a tylko garstka 100 najlepszych krypto pokazuje pozytywne zmiany cen pod koniec tygodnia.

Czy rynek się poprawi?

Zhu zauważył, że biorąc pod uwagę ostatnie działania cenowe bitcoinów i innych aktywów kryptograficznych, są one wynikiem ruchu związanego ze strukturą rynku, spodziewa się, że rynek w najbliższym czasie odzyska straty relatywnie szybko.

Jest to ruch związany wyłącznie ze strukturą rynku, spodziewam się, że zostanie on bardzo szybko wykupiony” - powiedział.

Josh Rager, trader kryptowalut, podkreślił również, że luka między zamknięciem rynku futures CME bitcoin a wzrostem ceny bitcoinów w zeszłym tygodniu została wypełniona, co wskazuje na pozytywny trend na rynku.

W perspektywie długoterminowej perspektywa rynku kryptograficznego nadal pozostaje pozytywna. W Consensus, wiceprezes wykonawczy TD Ameritrade Steven Quirk powiedział, że ponad 6000 klientów tej instytucji handlowało czymś na rynku kryptograficznym.

 

Myślisz, że to, co wydarzyło się na Bitstamp, było błędem lub celowym zrzutem wieloryba? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 maj 2019 11:31
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza compton piątek, 17 maj 2019 12:15

    jakbym operował takimi sumami i miał np. 50 % na plusie od razu bym zrzucał :P

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama