Blockstream uruchamia platformę Liquid na Bitcoin Sidechain

maj 16, 2019 1384 0

Blockstream uruchamia platformę, która pozwala użytkownikom uruchamiać własne tokeny, wykorzystując swój bitcoin sidechain, Liquid.

Platforma Liquid Securities, uruchomiona na konferencji CoinDesk Consensus 2019, jest pierwszym produktem, który Blockstream uruchomił na szczycie swojej sieci Liquid Network, sieci powiązanej z blokiem bitcoin z szybszym transferem monet i lepszą wbudowaną prywatnością.

Aplikacja pozwoli użytkownikom na wydawanie i zarządzanie tokenami bezpieczeństwa w górnej części Liquid Network.

„Firmy na całym świecie ścigają się, aby skorzystać z tokenizacji papierów wartościowych”, powiedział Blockstream CSO Samson Mow, dodając:

Niestety, platformy blockchain, takie jak ethereum, zawodzą z powodu problemów ze skalowaniem, prywatnością i niezawodnością. […] Teraz, wraz z wprowadzeniem na rynek Liquid Securities, firmy mogą szybko wydawać oparte na liquid tokeny zabezpieczające jednym kliknięciem i ustanawiać zaawansowane zestawy reguł, aby dostosować się do ich wymogów regulacyjnych bez konieczności posiadania doświadczenia inżynierskiego.

Kilku partnerów przygotowuje się do uruchomienia monet już na platformie, w tym BnkToTheFuture , TokenSoft , Zenus Bank i Pixelmatic.

Możesz myśleć, że musisz być koderem, aby uruchomić token. Ale platforma Liquid Securities zapewni interfejs internetowy, taki jak ten, na którym obecnie się znajdujesz, na którym firmy mogą wystawiać i monitorować tokeny. Aby je utworzyć, zamiast kodować reguły, aplikacja będzie zawierać opcje konfigurowania reguł, takie jak ograniczenia regionalne i „akredytacja inwestora”.

Pod maską będą egzekwowane przez inteligentne kontrakty Bitcoin.

Aby poradzić sobie z kwestią regulacji, zwłaszcza gdy organy regulacyjne zaczynają rozprawiać się z tokenami w przestrzeni zgodnie z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, Blockstream zaoferuje także interfejs API Liquid dla „dodatkowej zgodności i usług prawnych”.

Blockstream , Liquid, zapoczątkowany przez startup z San Francisco, jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym wdrożeniem technologii zwanej sidechains, która od dawna była świętym Graalem dla koderów bitcoinów (choć to, co jest dzisiaj wprowadzane, może być rozwodnioną wersją oryginalnej „bezużytecznej” wizji). Mimo to nie osłabia to możliwości tego, co stworzyła firma założona przez najlepszych programistów bitcoin w 2014 roku.

Zbudowany z żywego blockchaina, Liquid będzie teraz używany do przenoszenia dużych ilości transakcji z większą prędkością dla kilku największych firm bitcoin.

Znaczący kamień milowy, Liquid jest w toku od dłuższego czasu. Blockstream po raz pierwszy zaprezentował ten pomysł w 2015 r. , następnie sidechain został uruchomiony w wersji beta  - testowany w głównej sieci bitcoin - w zeszłym roku. Obecnie sieć otwiera się jednak na wszystkich partnerów Blockstream, którzy mogą korzystać z rzeczywistych transakcji.

Początkowi użytkownicy to 23 firmy Bitcoin, w tym giełdy, brokerzy i inne instytucje, które pomogą zarządzać sidechain, a także użyć Liquid do wysyłania transakcji.

Pełna lista obejmuje Altonomy, Atlantic Financial, Bitbank, Bitfinex, Bitmax, BitMEX, Bitso, BTCBOX, BTSE, Buull Exchange, DGroup, Coinone, Crypto Garage, GOPAX (obsługiwane przez Streami), Korbit, L2B Global, OKCoin, The Rock Trading, SIX Digital Exchange, Unocoin, Xapo, XBTO i Zaif.

Zgodnie z informacjami CoinMarketCap, wiele dużych giełd bitcoinów znajduje się na pokładzie, co stanowi od 50 do 60 procent wolumenu obrotu bitcoinami.

„To wzmocni ekosystem bitcoinów, ponieważ możesz handlować bezpieczniej i szybciej”, powiedział w wywiadzie Blockstream CSO Samson Mow.

Jest gotowy do użytku komercyjnego. W tym momencie jest to tylko kwestia integracji w celu wymiany.

Wykorzystanie Liquid

Na bardziej technicznym poziomie produkt działa w sposób przypominający rodzaj cyfrowej alchemii.

Giełda zamienia swój bitcoin na „LBTC” - płynny token bitcoinowy - który jest powiązany z rzeczywistym bitcoinem. Po wysłaniu, giełdy mogą przenosić pieniądze bezpiecznie i znacznie szybciej niż w głównym łańcuchu bitcoinów.

„Jeśli jest jedna rzecz, której potrzebują nasi handlowcy, to szybkość. Liquid to zapewnia - powiedział Paolo Ardoino, dyrektor techniczny Bitfinex, w oświadczeniu. „Natychmiastowe rozliczenia Liquid pozwolą naszym traderom osiągnąć szybsze wpłaty i wypłaty bitcoinów, bardziej wydajny arbitraż i jeszcze lepsze ceny dzięki bardziej rygorystycznym spreadom”.

Ale istnieje ogromne zastrzeżenie, którego entuzjaści od dawna nie chcą przegapić.

Liquid nie jest dokładnie „prawdziwym” łańcuchem bocznym, a przynajmniej nie typem Blockstream powstałym w celu badania i budowania. Zamiast budować łańcuch boczny, który pozwala użytkownikom wymieniać bitcoiny na monety boczne bez zaufanej strony trzeciej, Blockstream zbudował coś, co nazywa się „federacyjnym łańcuchem bocznym”.

Federacyjne łańcuchy boczne polegają na grupie firm - w tym przypadku na partnerach uruchamiających Blockstream - aby wspólnie zarządzać sidechain. ( Biała księga opublikowana w zeszłym roku wyjaśnia bardziej szczegółowo specyfikę specyficznego rodzaju federacyjnych zastosowań Liquid sidechain).

Z tego powodu krytycy, tacy jak moderator bitcoin na reddit ThePiachu, nazwali technikę „ nie innowacyjną ” - nawet już trzy lata temu. „Liquid wygląda jak bardzo interesujący projekt, ale nie są to łańcuchy boczne, których szukamy” - napisał moderator.

Chociaż może się to wydawać cofaniem w rozwoju, dla zaangażowanych firm nie ma to większego znaczenia, ponieważ Liquid pomaga rozwiązać więcej niż jeden problem, który im przeszkadzał. Oprócz szybszego przenoszenia pieniędzy partnerzy będą również mogli uruchamiać tokeny na platformie, reprezentujące instrumenty finansowe, walutowe lub kryptograficzne.

Mow posunął się tak daleko, że twierdził, że łańcuch boczny działa lepiej niż inteligentne kontrakty ethereum.

Potencjał

Ponadto Blockstream wyda portfel przeznaczony specjalnie dla transakcji Liquid. Dodatkowo, portfel bitcoinowy firmy GreenAddress już obsługuje Liquid. Dostawcy portfeli sprzętowych Ledger i Trezor zaprezentowali również plany przyjęcia tej technologii.

Choć brzmi to dość dynamicznie, to była długa droga dla Liquid.

„Blockstream został utworzony na dwukierunkowych łańcuchach bocznych. Można więc powiedzieć, że Liquid jest zasadniczo celem naszej firmy. Jeśli spojrzysz na to w ten sposób, minęło już kilka lat, ale rzeczywiste prace badawczo-rozwojowe trwają dwa lata - powiedział Mow.

Dlaczego więc tak długo zajęło Blockstreamowi zbudowanie tego?

„Trudno jest uruchomić coś takiego jak Liquid, ponieważ wymaga to inżynierii bezpieczeństwa zarówno oprogramowania, jak i sprzętu. To nie jest coś, z czym nie chcemy się spieszyć ”- twierdził Mow.

 

Mimo to że technologia jest już dostępna, upłynie jeszcze wiele czasu, zanim platforma osiągnie taką skalę. Według zespołu Blockstream będą nadal pracować z giełdami i portfelami, aby zintegrować Liquid z kolejnymi platformami.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 16 maj 2019 15:09
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

 

Bitbay

 

Reklama