Iran wprowadza kryptowalutę aby uniknąć amerykańskich sankcji

styczeń 31, 2019 1033 0

W Islamskiej Republice Iranu została uruchomiona kryptowaluta wspierana złotem. Kryptowaluta znana jako Peyman (perskie słowo przymierza) jest owocem współpracy czterech banków i firmy Ghoghnoos.

Cztery banki partnerskie to Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran i Bank Mellat. 

TOKENIZACJA AKTYWÓW NALEŻĄCYCH DO BANKÓW

Według dyrektora Ghoghnoosa, Valiollaha Fatemiego, Peyman będzie wykorzystywany do tokenizacji aktywów banków i nadwyżek własności:

Token może funkcjonować jak portfel i kierować nadwyżki aktywów do cyklu gospodarczego. Staramy się rozszerzyć technologię o przyspieszenie tempa transakcji bankowych.

Ghoghnoos wskazał, że początkowo zaoferowany zostanie miliard jednostek Peyman. W niedalekiej przyszłości kryptowaluta będzie dostępna do kupienia w Irana Fara Bourse.

Premiera Peymana pojawia się wśród spekulacji, że Iran planuje uruchomić wspieraną przez państwo kryptowalutę, aby uniknąć amerykańskich sankcji.

Sankcje zaszkodziły zdolności Iranu i jego obywateli do prowadzenia interesów z resztą świata. Wynika to z faktu, że pośrednikom finansowym, takim jak SWIFT, nie wolno oferować usług w tym kraju.

KRYPTOWALUTY WSPIERANE PRZEZ PAŃSTWO JAKO ALTERNATYWA DLA SWIFT

Plany krypto-rialu były ogłaszane juz w zeszłym roku po tym, jak Iran zidentyfikował kryptowaluty jako obejście sankcji.

Natychmiast po tym, jak druga transza sankcji weszła w życie w listopadzie zeszłego roku, gubernator irańskiego banku centralnego, Abdolnasser Hemmtai, ogłosił, że już trwają prace nad alternatywą dla SWIFT. Nieco ponad tydzień później Iran podpisał umowę o współpracy blockchain z Armenią i Rosją.

 Podczas pierwszej fazy wdrażania kryptowaluty wspieranej przez państwo będą dostępne tylko instytucje, takie jak banki komercyjne. Dopiero w drugiej fazie jednostki będą mogły korzystać z krypto-waluty.

Iran nie przewiduje wykorzystania kryptowaluty wspieranej przez państwo do otrzymywania płatności za wywóz lub początkowo za import. Może to jednak umożliwić Iranowi przyłączenie się do międzynarodowego systemu płatności opartego na technologii blockchain w przyszłości.

CENTRALNY BANK IRANU WYDAJE REGULACJE KRYPTOWALUTOWE

Premiera Peymana w niecały tydzień od czasu wydania przez irański bank centralny projektów przepisów kryptowalutowych jak podała Aljazeera. Chociaż przepisy odwróciły nałożony wcześniej zakaz, nadal nakładały ograniczenia na korzystanie z krypto-waluty. Na przykład bitcoin nadal nie może być używany jako środek płatniczy. Istnieją również ograniczenia dotyczące ilości kryptowalut, które jednostka może posiadać.

Oprócz umożliwienia kryptowalut, takich jak bitcoin, bank centralny Iranu również zezwalał na wstępne oferty monet. Giełdy kryptowalut i portfele bitcoin otrzymały zielone światło, podobnie jak wydobycie kryptowaluty.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 31 styczeń 2019 12:25
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama