Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zużywają znacznie mniej zasobów niż zwykłe waluty

maj 28, 2018 661 0

Wielu ludzi na świecie oburzonych jest tym, że kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum zużywają więcej energii niż kilka małych krajów, jednak jak to ma się do wytwarzania zwykłych walut fiat?

Być może lepszym sposobem na wyrażenie tego stwierdzenia było by zastąpienie energii zasobami, ponieważ waluty pieniężne wymagają znacznie więcej zasobów niż kryptowaluty.

Obecnie ogromna większość ludzi porównuje zużycie energii bitcoin z produkcją pieniądza papierowego w bankach centralnych takich jak Rezerwa Federalna, odrzucając pracę fizyczną, energię i energię elektryczną wymaganą do dystrybucji i transferu pieniędzy.

Waluta fiat wymaga m.in. banków komercyjnych, banków centralnych, bankomatów, samochodów pancernych, setek tysięcy pracowników. Bank centralny, w tym przypadku FED, nie rozdaje w magiczny sposób dolara amerykańskiego każdemu mieszkańcowi kraju, który znajduje się za progiem. FED rozdaje dolary amerykańskie bankom i ich znajomym, którzy następnie dystrybuują pieniądze z nadzieją na spłynięcie dolara amerykańskiego na dno gospodarki.

Gotówka wymaga naprawdę masywnej infrastruktury do funkcjonowania. W samych Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 6000 banków, które przetwarzają transakcje gotówkowe. Większość ludzi nie używa już gotówki w swojej fizycznej formie do przeprowadzenia transakcji. Korzystają z usług dostawców zewnętrznych i banków takich jak JPMorgan, Visa i MasterCard do przetwarzania płatności. Ilość zasobów i energii, które te firmy i ich setki tysięcy pracowników zużywają, powinna zostać uwzględniona w porównaniu zużycia energii bitcoinów z bankami.

Bitcoin to sieć finansowa typu peer-to-peer, a ze względu na swój zdecentralizowany charakter żadna strona trzecia nie jest zobowiązana do prowadzenia transakcji. Alicja może wysłać Boba 100 $, przekazując transakcję do mempool, które jest następnie odbierane przez górników do przetworzenia. W zamian, górnicy są zachęcani przez otrzymywanie bitcoinów i opłat transakcyjnych zawartych w bloku.

W związku z tym, o ile dokładne jest twierdzenie, że potrzeba więcej energii do wydobycia krypto-waluty, jest to twierdzenie fałszywe, że tworzenie lub generowanie bitcoin wymaga więcej zasobów niż tworzenie gotówki lub papierowych pieniędzy, ponieważ większość energii zużywanej przez Górników przypisuje się do potwierdzania i potwierdzania transakcji, które większość banków robi na całym świecie.

John Lilic, członek ConsenSys, studia deweloperskiego Ethereum blockchain, stwierdził, że koszt transakcji jest znacznie wyższy w przypadku krypto i jest to niewątpliwie poprawne. Duże banki, takie jak JPMorgan, codziennie przetwarzają biliony dolarów. Lilic powiedział, że w dłuższej perspektywie projekty blockchain będą musiały znaleźć lepsze sposoby na bardziej wydajne przetwarzanie transakcji i informacji.

Koszt jednostkowy każdego tx jest znacznie wyższy w przypadku krypto. Korzystanie z banków centrów danych jest o wiele bardziej wydajne niż operacje wydobywcze, a starsze systemy przetwarzają o kolejne rzędy wielkości tx dziennie niż krypto. Potrzebujemy specyfiki wokół kwestii energetycznej, a nie przypuszczeń. Prawdziwe pytanie brzmi, czy koszty nieefektywności energetycznej brutto w kryptografii są warte korzyści, takich jak zatrzymanie aktywów. Moim zdaniem: tak! Warto, ale tylko wtedy, gdy nasza branża priorytetowo traktuje i nadal pracuje nad zwiększeniem wydajności energetycznej, takim jak Proof of Stake.

W miarę dojrzewania kryptowalut i technologii blockchain programiści będą eksperymentować z bardziej wydajnymi metodami algorytmów konsensusu i metodami wydobywania, które mogą w dłuższej perspektywie zmniejszyć zasoby potrzebne dla kryptowalut.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama