Kiepski kod spowodował straty 500 mln. dolarów

Kryptowaluta może zostać utracona na różne sposoby, od hakowania do zapomnianych haseł i awarii dysków. Ale w ujęciu dolarowym jedną z największych przyczyn strat kryptograficznych jest zły kod i zazwyczaj nie jest to wina twórców monet. Zamiast tego, strony trzecie, w tym tandetni deweloperzy kontraktowi i podejrzane giełdy, są winni strat, które w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy osiągnęły pół miliarda dolarów.

W zeszłym tygodniu Bitgrail, który przyczynił się do utraty 170 milionów dolarów z kryptowaluty nano. Choć dokładna kolejność wydarzeń, które spowodowały katastrofalne załamanie się giełdy z aktywów tysięcy klientów wciąż nie jest potwierdzona, obwiniany jest biedny kod. Krążą plotki, że Bitgrail stał się niewypłacalny po wystąpieniu błędu wycofania, który został odkryty przez niektórych użytkowników, a następnie udostępniony w Discord i innych grupach czatu, powodując stopniowe zmniejszanie salda w portfelu. Jeden z użytkowników wyjaśnił: "Wystąpił błąd w Bitgrail, gdzie w przypadku dwóch zamówień dodano podwójne saldo do konta. Mógłbyś wtedy wycofać się, gdy rozkazy zostały podniesione i ukraść monety. W końcu masz saldo ujemne, ale możesz założyć nowe konto. "

W następstwie incydentu teoria ta została wzmocniona zarzutami, że błąd oprogramowania rzeczywiście był za to odpowiedzialny, ale nie w kodzie nano, ale w Bitgrail.

Kryptowalutą najczęściej kojarzoną z katastrofalnymi błędami jest ethereum. Nie wynika to z kodu źródłowego, ale ze względu na inteligentne kontrakty, które można zbudować na podstawie struktury ethereum. Najpierw było DAO, które doprowadziło do rozwidlenia Ethereum, a następnie pojawił się błąd Parzystości, który spowodował kradzież 150 000 ETH, a po nim drugi błąd Parity, który spowodował zniknięcie 168 milionów dolarów ETH.

W ciągu ostatnich kilku tygodni błędy ethereum pojawiły się ponownie, choć na mniejszą skalę. Proof of Weak Hands (PoWH) był scamcoin żartem, który zamienił się w prawdziwego scamcoina, błąd doprowadził do utraty 900 ethereum wartych milion dolarów, które zostały wysłane na adres umowy. Deweloper zniknął po otrzymaniu groźby śmierci od inwestorów, którzy zostali poszkodowani, aby odkryć, że żart Ponzi który kupili, był jeszcze mniej uzasadniony, niż się wydawało.

PoWH od tego czasu wyhodował nowy scamcoin o nazwie ethpyramid. Na pytanie "Czy Ethpyramid jest bezpieczny?" Strona odpowiada: "Tak. Nasz zespół programistów poświęcił wiele czasu na udoskonalenie i przetestowanie tego kontraktu, aby upewnić się, że Twoje tokeny są bezpieczne. Wewnętrzne funkcje kontraktu nie są dostępne dla użytkownika końcowego. "Istnieje również PoWH420 ," autonomiczny i samowystarczalny schemat piramidy 420 ".

Oczywiste jest, że kryptowaluty są tylko tak silne, jak ich najsłabsze ogniwo. Podczas gdy alty takie jak ethereum i nano mają niewątpliwy potencjał, jak każda inna krypto, są zakładnikami robaków czających się w portfelach, inteligentnych kontraktach i giełdach. Wystarczy jedna zła linia kodu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Kastjel piątek, 16 luty 2018 11:41

    Dlatego jak nigdy, potrzebny jest Quantstamp (QSP). :)

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama