Bitcoin vs Bitcoin Cash

listopad 13, 2017 2370 0

Wszystkie oczy są w tym tygodniu na kryptowalutach i patrzą na dwa rynki w szczególności: Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH). Dwa ekosystemy dzieliły dziwną korelację w ciągu ostatnich 72 godzin, ponieważ BCH osiągnął nowy rekord wszechczasów, a BTC spadło o ponad 1300 USD w ciągu ostatnich trzech dni. Rynek Bitcoin Cash wzrósł o ponad 70 procent w ciągu jednego dnia.

Odwołanie forka SegWit2x nie obyło się bez konsekwencji. Brak wizji jakichkolwiek zmian na Bitcoinie odnośnie rozmiaru zapchanego bloku, przyczynił się do wzrostu popularności forka Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash po wycofaniu się SegWit2x stał się jedyną sensowną alternatywą dla Bitcoin Core. Dlaczego nie inny altcoin jak np. Monero czy Dash? Z powodu wspólnej z Bitcoinem części już księgi transakcyjnej. Każdy kto miał przed forkiem BTC obecnie ma również BCH (o ile już ich nie sprzedał).  

Wczoraj rano wartość jednego BCH sięgnęła 50% wartości BTC obecnie utrzymuje się w okolicy 1150 USD. Kapitalizacja Bitcoin Cash zajęła drugie miejsce wśród wszystkich kryptowalut. To ogromny sukces.  

Co więcej, wolumen transakcj Bitcoin Cash przekroczył 7 mld USD w transakcjach BCH w ciągu ostatnich 24 godzin.

Oprócz działań rynkowych, zarówno na rynkach BTC, jak i na BCH obserwuje się silną korelację na arenie hashratu, czyli mocy obliczeniowej. W weekend obie sieci miały równy udział około 5,4 exahash na sekundę. BCH działało na poziomie 10 procent trudności BTC i było o 100,7% bardziej dochodowe.

Obecnie trend się odwrócił po tym jak wzrosła trudność wydobycia BCH.

Wygrała czysta kalkulacja i opłacalność. Moc sieci BCH była chwilowo przynajmniej 2x większa niż sieć Bitcoina. Skutkuje to bardzo wydłużonym czasem zatwierdzania transakcji w sieci. Zamiast średnio 6 potwierdzeń w ciągu godziny mamy około dwóch. Tragizmu całej sytuacji dodaje fakt całkowitego zapchana się sieci BTC (kilkadziesiąt tysięcy transakcji w kolejce), niewątpliwie przez mniejszą ilość wpadających bloków oraz możliwego jak niektórzy twierdzą, spam ataku na sieć. Niestety tu Bitcoin padł ofiarą swojej słabości czyli małego bloku, którego zespół Core tak bardzo broni. Gdyby blok był duży, utrata mocy sieci nie byłaby tak bolesna. Jak zwykle gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Następny tydzień powinien być interesujący, obserwując oba te rynki i ekosystemy. Teraz, oczywiście, historia może trwać wiecznie, gdy dwie społeczności szaleją sobie nawzajem w typowy sposób w Internecie. Jednak same statystyki z 11 listopada są bardziej fascynujące, a historia będzie się z czasem rozwijać.

Wielu obawia się, że Bitcoin Cash zastąpi miejsce obecnego Bitcoina, zamieniając BTC na BCH tym samym wspomagając wzrost kursu BCH a co za tym idzie opłacalność miningu Cash oraz większą moc sieci kosztem mocy sieci taniejącego Bitcoina.

Ważną wiadomością jest planowany na dziś hard fork na Bitcoin Cash, który zmienia algorytm obliczania trudności wydobycia dostosowujący ją częściej. Częstsze dostosowywanie trudności powinno szybko zmniejszyć opłacalność wydobycia Cash i powrót części mocy do BTC.

Miejmy nadzieje że wydarzenia z weekendu dadzą do myślenia developerom oryginalnego łańcucha bitcoin aby doszli do porozumienia i dostosowali sieć do wzrastającej liczby transakcji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama