Bitcoin Gold BTG - problemy

październik 25, 2017 4933 0

Nowa kryptowaluta o nazwie Bitcoin Gold (BTG) oficjalnie oddzieliła się od blockchain bitcoin.

Wczoraj doszło do wyczekiwanego przez wiele osób podziału Bitcoina. Co prawda, dużo większą uwagę skupia wokół siebie listopadowa aktywacja SegWit2X, jednak obietnica „darmowych coinów” skutecznie zajęła środowisko kryptowalutowe oraz wywindowała cenę BTC do nowych, historycznych poziomów. Gdzie są zatem moje BTG? Wiele wskazuje, że Bitcoin Gold po podziale działa jeszcze gorzej niż zakładano.

Co się właściwe stało? Osoby odpowiedzialne za nową kryptowalutę wykonały „obraz” (snapshot) blockchaina Bitcoin. Na jego podstawie przydzielone będą tokeny BTG w ilości odpowiadającej posiadanym BTC w momencie podziału. Gdy pojawią się nowe portfele przystosowane do wersji Gold, klucz prywatny głównego łańcucha zapewni również dostęp do środków w Bitcoin Gold. Jeżeli swoje środki trzymaliście na giełdzie, dostępność BTG zależeć będzie od polityki przyjętej przez daną platformę.

Zmianie ulegnie algorytm Proof-of-work z z SHA256 na Equihash, taki jak w ZCash. Oznacza to, że Bitcoin Goldów nie pokopiemy sobie na bitcoinowych koparkach ASIC. Kopać zaś będzie mógł każdy na GPU czyli kartach graficznych. Według pomysłodawców Gold, ma to zwiększyć decentralizację miningu z czym oczywiście nie można się nie zgodzić. Biorąc pod uwagę, że mining GPU na Ethereum przechodzi do lamusa, tysiące "bezrobotnych” górników kopiących do tej pory ETH kartami graficznymi może się nowym forkiem zainteresować. Oczywiście wszystko to kwestia opłacalności wydobycia.

Innymi zmianami jest np. trudność wydobycia. W Bitcoinie zmiana trudności następuje co 2016 bloków, co w przybliżeniu daje około 2 tygodnie. W Bitcoin Gold co 1 blok. Biorąc pod uwagę problemy Bitcoin Cash, wydaje się być to złym pomysłem.

Początkowo oficjalna strona btcgpu.org zawierała informacje, że „twórcy” mieli wykopać 16 000 bloków po 12.5BTG, co daje 200 000 monet! Zebrane w ten sposób fundusze miały zostać poświęcone na rozwój projektu i reklamę ;) Informacja na ten temat już zniknęła.

Replay Protection, które zabezpiecza monety z oryginalnego forka, przy wysyłaniu tych z nowego. Okazuje się, że na chwilę obecną nie jest jeszcze gotowy.

Mówiło się również, że kod będzie zamknięty, jednak jest udostępniony na GitHubie.

Generalnie w sieci można znaleźć dużo informacji, o tym że Bitcoin Gold to zwykłe oszustwo. Jeśli twórcy faktycznie zrezygnowali z premine (to się dopiero okaże), oraz kod źródłowy faktycznie jest otwarty, są to raczej stwierdzenia na wyrost, jednak wiele rzeczy jest podejrzane i trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Jak otrzymać BTG

BTG niema jeszcze oficjalnie, co prawda fork nastąpił jednak niema zmian w kodzie łańcucha bloków, więc czekamy do 1 listopada, do tego czasu twórcy BTG obiecali wykonać zmiany w kodzie o których mowa powyżej. Później można spróbować następującej metody:

  1. Robimy backup portfela Bitcoin
  2. Przelewamy bitcoiny do innego portfela
  3. Po forku, eksportujmy klucze ze starego (pustego już, jak wynika z punktu 2) portfela Bitcoin do portfela Bitcoin Gold (modlimy się, aby nie zawierał wirusów, które antywirus wykryje po wielu dniach, tygodniach). Najbezpieczniej skompilować kod ze źródeł, wcześniej go analizując, jednak jest to zadania dla użytkowników zaawansowanych. Dobrze też odpalić portfel Gold w hermetycznym środowisku, np. na maszynie wirtualnej albo innym komputerze.
  4. Robisz to na własne ryzyko, ze świadomością, że coś może pójść nie tak i stracisz swoje BTC
  5. Przypominamy o zagrożeniu jakim są fałszywe portfele BTG

Nie wszystko działa jak trzeba

Wczoraj strona internetowa projektu BTG była ofiarą ataku typu DDOS (denial of service).

Niebawem po rozpoczęciu forka, zespół programistów zaczął zgłaszać problemy :

"Masywny atak DDoS na naszą witrynę w chmurze, 10M żądań na minutę. Współpracujemy z dostawcami w celu blokowania wszystkich adresów IP. Wkrótce będziemy gotowi!"

Kilka godzin później, strona nadal była bombardowana, uniemożliwiając oglądanie tym, którzy chcą śledzić postępy. 

Dziś również występują problemy z dostępem do strony.

Blockchain BTG istnieje tylko w formie testowej (testnet). Właściwa aktywacja nastąpi 1 listopada i dopiero wtedy możliwe będzie dokonywanie transakcji oraz wydobycie Bitcoin Gold. Nadal nie wprowadzono niezwykle istotnej funkcjonalności jaką jest ochrona przed wielokrotnym wydawaniem (replay protection). Z tego powodu odradza się jakiekolwiek transfery BTG przed 1 listopada. Co ciekawe, problem ten staje się przerastać twórców od strony technicznej gdyż wyznaczyli nagrodę w wysokości 250BTG za dostarczenie odpowiedniego kodu.

Inne problemy to brak uformowanego systemu konsensusu, eksploratora bloków, portfela czy nawet pełnego node. Brak tych narzędzi sprawia, że użyteczność Bitcoin Gold w najbliższym czasie stoi pod dużym znakiem zapytania. 

 

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama