Przygotowanie do forków Bitcoin: krok po kroku

październik 17, 2017 2582 0

W chwili obecnej planowane są dwa rozwidlenia dla sieci Bitcoin, a fani kryptowalut są ciekawi tego jak się najlepiej przygotować. Jeden fork nazywa się Bitcoin Gold, który ma się odbyć 25 października, a drugi hard fork Segwit2x (BTC1) odbędzie się około połowy listopada lub na bloku nr. 494784.

Cała sieć Bitcoin i jej uczestnicy doświadczyli podziału już 1 sierpnia, wtedy powstał bitcoin cash. Niedługo ma dojść do dwóch kolejnych forków bitcoin. Oznacza to, że jeśli się uda, to będą istnieć cztery kryptowaluty które będą miały taką samą historię transakcji oryginalnego łańcucha Bitcoin utworzonego przez Satoshi Nakamoto.

Bitcoin Gold (BTG)

Projekt zmierza do zmiany algorytmu wydobycia, dzięki czemu można go będzie kopać za pomocą GPU a nie jak teraz ASIC. Powodem, dla którego rozważają taką zmianę, jest to, że zespół uważa, że ​​górnictwo w systemie ASIC jest zbyt scentralizowane. Więc deweloperzy BTG mają zamiar wykorzystać do kopamnia Bitcoin jednostki przetwarzania graficznego (GPU) czyli karty graficzne, zmieniając algorytm SHA256 na oryginalnym protokole na algorytm zwany Equihash. Ten hard fork planowany jest na 25 października, jak twierdzą twórcy, ale sama sieć nie będzie dostępna do 1 listopada.

Segwit2x 

Hard fork jest kompromisem wynikającym z Umowy Nowym Jorku (NYA) pomiędzy zdecydowaną większością górników Bitcoin i przedsiębiorstw. Niektórzy ludzie wierzą, że kompromis NYA pomógł przekonać sporą część górników do wdrożenia protokołu Segregated Witness (Segwit). Ale aktywacja Segwit przyszła z porozumieniem, że trzy miesiące później miałaby mieć miejsce zmiana na 2 MB blok przez hard fork. Ten hard fork będzie miał miejsce w przybliżeniu w bloku 494784 lub około 18 listopada, w zależności od czasu.

Poniżej grafika przedstawiająca porównanie łańcuchów, ze strony bitcoin gold 

W chwili obecnej oba te forki mogą, ale nie muszą mieć miejsca w przewidywanych terminach.

Jest kilka rzeczy, które posiadacze bitcoin powinni wiedzieć przed, w trakcie i po forku. Przed forkiem użytkownicy powinni upewnić się, że ich fundusze są we właściwym miejscu we właściwym czasie. Większość ludzi zgadza się z najlepszymi praktykami, by pozostawić Bitcoina we własnym portfelu do którego mamy własnych kluczy prywatny. Więc przed rozwidleniem, jeśli użytkownicy przechowują swój BTC w portfelu powinni upewnić się, że mają swoje frazy seed lub klucze prywatne. Jeśli dana osoba posiada swoje klucze prywatne, ma pełną kontrolę nad swoimi funduszami przed i po forku.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na utrzymanie środków na portfelu depozytowym lub scentralizowanej giełdzie, powinien być w pełni świadomy, że dostawca jest tym który ma kontrolę nad naszym bitcoinem. Platformy transakcyjne mogą zatrzymać depozyty i wycofać się z forka, co oznacza że nie otrzymamy oddzielonych bitcoinów, mogą nawet chwilowo zatrzymać transakcje. Użytkownicy, trzymając pieniądze na giełdzie, muszą zawsze wiedzieć, że będą ostatecznie polegać na decyzji firmy.

Podczas rozwidlenia, większość ludzi zgodziłaby się, że wysyłanie transakcji bitcoina podczas gdy odbywa się zmiana konsensusu nie jest najlepszym pomysłem. Wszyscy powinni być cierpliwi, dopóki nie przetworzą się one z siecią bitcoin, aż 100 procent kurzu opadnie. Może wystąpić zamieszanie związane z forkiem, jak reorganizacja bloków, ataki ponownego odtworzenia i przedłużające się godziny potwierdzenia.

Po rozwidleniu nadal warto pozostać cierpliwym i można powoli rozpocząć wyszukiwanie informacji, jak zaimportować klucze prywatne, aby można było zażądać bitcoina z podziału, a także czekać na wyjście narzędzi, portfela i dostawców usług wymiany. Na przykład wielu użytkowników portfela bitcoin musiało poczekać, aż administratorzy aplikacji utworzy narzędzia by w pełni wspierają nową sieć, która urodziła się w tym roku. Niektórzy mogą poczekać kilka dni, a nawet tygodni, zanim dostawcy portfela i wymiany będą kontynuować wsparcie i specjalne narzędzia do dzielenia łańcucha. Należy być przy tym bardzo uważnym aby nie trafić na SCAM czyli oszustwo w postaci podstawionej strony lub aplikacji która twierdzi że jest portfelem nowej sieci, a jedynie wyłudza klucze prywatne od użytkowników.

W chwili obecnej oba planowane forki, Bitcoin Gold i Segwit2x, nie są zabezpieczone przed ponownym odtwarzaniem. Segwit2x początkowo miał opcjonalny typ ochrony odtwarzania, ale programiści usunęli protokół. Bitcoin Gold zapewnia ochronę odtwarzania, ale kod nie został jeszcze dodany do repozytorium Github. Obydwa forki mogłyby dodać wersję opt-in lub silniejsze środki ochrony przed odtworzeniem, zanim pojawią się forki. Podczas ataku ponownego odczytu możliwe jest weryfikowanie przez górników w obydwóch łańcuchach niewykorzystanych transakcji (UTXO), co ułatwia atakującemu manipulowanie. Niektórzy ludzie uważają, że ochrona przed ponownym odtwarzaniem jest konieczna.

Jak napisaliśmy powyżej, pozostawiając fundusze na giełdzie w trakcie i po forku jesteśmy narażeni na decyzję firmy, która ma swoje własne terminy oraz decyzje. Więc jeśli potrzebujesz dostępu do funduszy, które są na giełdzie, nie możesz ich dostać od razu. Ponadto niektóre giełdy nie mogą zwolnić wsparcia dla dzielonych żetonów od razu i znowu będziesz musiał poczekać. Na przykład giełda Coinbase jeszcze nie wypuściła bitcoin cash (BCH) dla swoich klientów, którzy przed 1 sierpnia mieli fundusze na platformie handlowej, firma zamierza wypuścić BCH dopiero w styczniu 2018 roku.

Na koniec musimy powtórzyć, że trzymanie kluczy prywatnych jest naprawdę najlepszym sposobem na postępowanie w trakcie rozwidlenia, a także cierpliwość podczas podziału oraz zaraz po, nie wysyłanie ani nie odbieranie transakcji, nie spowoduje strat.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama