Bitcoin będzie zalegalizowany w Chinach?

październik 03, 2017 1095 0

Chiński serwis informacyjny Jinse.com podaje, że wraz z początkiem października wejdą w życie nowe regulacje dotyczące szeroko pojmowanego prawa cywilnego w Chinach. Nowe przepisy mają traktować Bitcoina i inne kryptowaluty jako „wirtualną własność”.

Raport Jinse.com jest dość zaskakujący. Nie potrzeba bowiem wnikliwej analizy, aby dojść do wniosku, że sytuacja w Chinach jest co najmniej dziwna, a być może nawet zakrawa o manipulacje kursem najpopularniejszej waluty. Jeżeli doniesienia są prawdziwe to cyfrowaluty wejdą pod jurysdykcję tamtejszego kodeksu cywilnego. 15 marca bowiem została przegłosowana ustawa, którą można tłumaczyć jako: „Generalne zasady prawa cywilnego Chińskiej Republiki Ludowej”. Mają one wejść w życie z początkiem października, w więc dzisiaj. Do uchwalenia doszło ponad pól roku temu, jednak to właśnie teraz pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.

Decyzja o zakazie ICO oraz zamykaniu giełd wymiany kryptowalut w Chinach wywołały panikę na rynku, która skutkowała spadkiem ceny sięgającym nawet 40%. Nastąpiło to w chwili, gdy kurs ustanawiał nowy rekord cenowy bliski $5000. Tymczasem kryptowaluty miałyby jednak zostać oficjalnie uregulowane jako „wirtualna własność”. Jest to więc na marginesie przykład jeszcze innego pojmowania kryptowalut, o którym szerzej wspominaliśmy w tym artykule. Profesor Deng Jianpeng, ktory wypowiedział się na temat kryptowalut dla Jinse.com stwierdza:

Bitcoin może zostać sklasyfikowany jako wirtualne dobro. Regulatorzy nigdy nie podnosili kwestii zakazania Bitcoina od samego początku do końca. Rząd uważa, że problem nie leży w samym Bitcoinie.


Z wypowiedzi Jianpenga można zatem wnioskować, że Chiny chcą jedynie zapanować nad „chaosem” ICO, a raczej oszustwami jakie otwierał brak regulacji. Co do samego użytku kryptowalut zaś, stworzyć odpowiednie ramy prawne. Przykład Chin pokazuje zatem po raz kolejny jak bardzo emocjonalny potrafi być rynek. W krótkim czasie bowiem nakręciła się spirala strachu, że Chiny całkowicie zakażą kryptowalut. Na fali pesymizmu zaczęły się nawet pojawiać głosy, że podobny krok wykonają też inne kraje. 

Po części tak tez się dzieje, ponieważ wiele krajów np. Korea Południowa również bierze się za regulację ICO czego nie można mylić z zakazem Bitcoina. Japonia również określiła jasne zasady działania giełd i punktów wymiany kryptowalut, które muszą je spełnić aby uzyskać licencję.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 październik 2017 09:40
Bitcoin-online

Strona nie jest poradnikiem inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje.

https://bitcoin-online.pl

Skomentuj

Komentując pamiętaj że nie wolno przeklinać i obrażać innych. Trzymamy się tematu. Strona bitcoin-online.pl nie odpowiada za przekonania oraz komentarze użytkowników.

Bitbay

Reklama